משואה לגבורה

עידן סגר אתר הגבורה, במחנה 4.3.11
עדים במדים

עדים במדים


מקבלי עיטורי הגבורה, העוז והמופת ממלחמות ישראל יצעדו בקרוב עם קציני צה"ל בפולין במסגרת משלחות "עדים במדים" 0 ראש אכ"א: יש כאן אמירה היסטורית, ערכית ומרגשת"
19 מקבלי עיטורים יצטרפו בחודשים הקרובים למשלחות "עדים במדים" לפולין, כאורחי כבוד מיוחדים. לצד חיילי צה"ל ונציגי המשפחות השכולות, יפקדו המעוטרים מהמלחמות ומהמבצעים השונים את השבילים הדוממים ביער לופוחובה ובמחנה ההשמדה אושוויץ–ביקרנאו.

ביום שלישי האחרון התכנסו מקבלי העיטורים למפגש מיוחד עם ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, שיזם את המהלך לשלבם במשלחות. "בשנה הקרובה ייצא כל אחד ואחד מכם למסע שאיש אינו שב ממנו מבלי שהותיר בו חותם", הכריז האלוף זמיר. "זהו מסע קשה, מטלטל, מורכב ומרגש, שמעלה שאלות קשות שלא תמיד יש להן תשובות. צה"ל הוא ערובה לכך שלעולם לא תחזור שואה שנייה", הוסיף ראש אכ"א. "מתוך מחויבות ארוכה לערכי הגבורה, ביקשתי שתשולבו באופן מלא במסע. בעצם הצטרפותכם קיים מסר נוסף שמחזק את החיבור הלא מובן מאליו בין שואה ותקומה. יותר מ–60 שנה אחרי השואה חוזרים הגיבורים של צבא הגנה לישראל לאדמת פולין. יש כאן אמירה היסטורית, ערכית ומרגשת".

מבין מקבלי העיטורים, נמנו גם חמישה אשר אוחזים באמתחתם בעיטור הצה"לי הגבוה ביותר - עיטור הגבורה. אחד מבין בעלי עיטור הגבורה הינו שאול ורדי, אשר קיבל אותו בעקבות לחימתו ברמת הגולן במסגרת שירותו כשריונר במלחמת ששת הימים. "זוהי יוזמה אדירה", קבע ורדי, אשר השתתף כבר בשני מפגשי הכנה לקראת היציאה למסע. "למעלה מ–30 שנה לא הסכמתי לענוד את העיטור על כתפיי, כי חשבתי שאין דבר כזה 'האלוף האחד מתוך גדוד שלם'. היום, עם ההתבגרות והבשלות, אני חושב שיש מקום להנחיל את הדרך הזו. כשאני צועד אני מסמל גדוד שלם שלחם ברמת הגולן, עד הטנק האחרון".

לצד אלו שלחמו בקרבות במבצע "קדש", בששת הימים, בתעלה וביום הכיפורים, היו בין הנוכחים גם כאלו שפשטו את מדיהם ממש לא מזמן. אחד המשתתפים הצעירים יותר הוא יוני בנימין אסרף, אשר קיבל את עיטור העוז על לחימתו במלחמת לבנון השנייה, בה שירת כלוחם בגדס"ר צנחנים. "מאוד שמחתי שפנו אליי, בשל כל מיני נסיבות עוד לא יצא לי לפקוד את אדמת פולין ומאוד מסקרן אותי להיות שם", סיפר אסרף. משפחתו של אסרף לא חוותה את מראות השואה על בשרה, אולם סביו מצד אימו לחם בלגיון הצרפתי בזמן מלחמת העולם השנייה. "יש ערך מוסף בהגעה לשם כמי ששירת בצבא הגנה לישראל וקיבל עיטור. יצאתי מהצבא ואני מייצג את מדינת ישראל במשלחת רשמית. זה מקנה לי גאווה ותחושה של השתתפות".

במהלך המפגש, נכחו גם קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר ומפקדת "עדים במדים", רס"ן אסנת אור–לוירר. "מתוך השואה קמה תקומה, וזוהי תקופה שהייתה מלאה בגבורה", אמר תא"ל שרמייסטר. "יש כאן מורשת של גבורה שהחלה כבר בימי דוד המלך והמשיכה הלאה. למורשת  הגבורה הזאת אתם שותפים מלאים".משואה לגבורה

attachment 4.3.11-p24.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה