שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד

עפר דרורי אתר הגבורה, יולי 2011
בן ציון כרמלי ז"ל

בן ציון כרמלי ז"ל


שני המג"דים של גדוד 87 שנפלו במלחמת יום הכיפורים קבלו האחד צל"ש והשני עיטור. לאחרונה אותרו צל"שים נוספים שלהם שניתנו להם בשנות השישים. מדובר על בן ציון כרמלי ז"ל ועל יואב ברום ז"ל.שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד

עפר דרורי

offerd@gmail.com

 

על לחימת הגבורה של גדוד 87 במלחמת יום הכיפורים פורסם בכמה מקומות. הגדוד שהיה במקור גדוד סיור מילואים של אוגדת אריק שרון (אוגדה 143) במלחמת יום הכיפורים נשחק בקרבות הקשים ואלמלא קומץ מאנשיו ובראשם הרופא הגדודי דני כצנלסון, מורשת הקרב שלו הייתה נעלמת בין היתר בגלל שמפקדי הגדוד נהרגו בקרבות.

כצנלסון הקים אתר לגדוד 87[1] המביא את סיפור הלחימה של הגדוד והודות לעקשנותו ולדבקותו במטרה סיפור לחימת גדוד 87 ידוע לרבים. בזמנו גם פעל דני שהגדוד יקבל תעודת הערכה[2] מאלוף פיקוד הדרום כפיצוי מה על השכחתו מתיעוד הלחימה של היחידות שלחמו בקרבות בסיני ותעודה זו בהחלט מביאה את סיפורו המיוחד של הגדוד.

מאנשי הגדוד היחידים שזכו לצל"ש או עיטור היו מפקד הגדוד הראשון סא"ל בן ציון כרמלי ז"ל שנהרג בקרבות ומחליפו סא"ל יואב ברום ז"ל שנפל אף הוא. עוד זכה לצל"ש מ"פ מהגדוד רס"ן רפאל בר לב ז"ל.

במסגרת המחקר שאני עורך כבר כמה שנים לתיעוד כלל הצל"שים והעיטורים של חיילי צה"ל מצאתי לפני שלוש שנים (בשנת 2008) כי יואב ברום קיבל כבר בשנת 1962 צל"ש מח"ט על חלקו בפעולת נוקייב כך שעיטור העוז שקיבל לאחר מותו בעת שפיקד על גדוד 87 שהיה כפוף לחטיבה 14 בקרב הפריצה היה הפעם השנייה בה קיבל צל"ש. מידע זה פרסמתי במקומות שונים כולל במאמר על "חיילי צה"ל המעוטרים ביותר" [3] .

בשבוע שעבר בעת התחקות נוספת על צל"שים שניתנו בשנות הששים מצאתי צל"ש מעניין שקיבל סגן בן ציון כרמלי בשנת 1961 ממפקד גייסות שריון האלוף חיים בר לב. הצל"ש ניתן לו על חלקו בהקמת מחלקת סיור סדירה ראשונה בגדוד שריון שממנה התפתחה לימים סיירת שריון. גם כאן השלים הצל"ש המסוים הזה את סיפורו של סא"ל בן ציון כרמלי שקיבל על תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים את צל"ש הרמטכ"ל.

בצירוף מקרים נדיר שרק שר ההיסטוריה מסוגל לחולל יצא שהמג"ד הראשון של גדוד 87 במלחמת יוה"כ בן ציון כרמלי קיבל צל"ש אלוף בשנת 1961 וצל"ש רמטכ"ל בעת תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים בה נפל. לצדו המג"ד השני של גדוד 87 במלחמת יוה"כ יואב ברום שהחליף את כרמלי לאחר נפילתו קיבל אף הוא צל"ש מח"ט בשנת 1962 ועיטור העוז בעת תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים בה נפל אף הוא בקרבות.

בכך מצטרף גם בן ציון כרמלי לרשימת הגיבורים הנדירה של חיילי צה"ל המעוטרים ביותר אשר זכו ליותר מעיטור אחד או צל"ש אחד והם יחד עם בן ציון כרמלי ז"ל מונים חמישים במספר.


   שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד                         שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד            

       סא"ל בן ציון כרמלי ז"ל                               סא"ל יואב ברום ז"ל


 

תעודת ההערכה שניתנה לגדוד 87

שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד

[1] http://www.87th.org.il/

[2] http://www.87th.org.il/Teuda-87.htmהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה