נפטר אורי ירום, ממקימי מערך המסוקים בחיל האוויר

יעל הררי, אתר חיל האוויר 9 בינואר 2012
נפטר אורי ירום, ממקימי מערך המסוקים בחיל האוויר


אורי ירום ז"ל, מבכירי חיל האוויר לשעבר, נפטר בגיל 80. לוחם הפלמ"ח שהפך לטייס היה לאבן דרך בהיסטוריית חה"א הישראליאורי ירום נולד בשנת 1931, גדל במושב בית עובד ובגיל 16 וחצי התגייס לשורות חיל השדה של ההגנה. לאחר מכן התגייס לפלמ"ח, היה ללוחם בחטיבת יפתח, והשתתף בקרבות ובמבצעים שונים בניהם הקרב על הספינה אלטלנה. לאחר מכן השתחרר ירום, והתגייס שוב לצה"ל לקורס-טיס מספר 6 אותו סיים בשנת 1952. הוא שירת כטייס מוסקיטו בבסיס חצור, ומאוחר יותר כטייס פייפר. באפריל 1954 השתתף כטייס במבצע שנונית, אליו יצאו שבעה מטוסי פייפר לחלץ את חיילי חיל-הים, שספינתם עלתה על שרטון בחוף הסעודי.

בשנת 1956 נסע אורי ירום לארצות הברית על מנת לעבור קורס הסבה למסוקים. לאחר מכן מונה למפקד גף מסוקים בטייסת הפילים, ויצא עם משלחת של צה"ל להשתלמות בצרפת ואלג'יריה ללמוד את נושא התפעול המבצעי של מסוקים בצבא צרפת. ב-1958 הפך גף המסוקים לטייסת המסוקים הראשונה בחיל-האוויר, טייסת "החרב המתהפכת", שאורי ירום היה למקימה.

בראיון לביטאון חיל-האוויר בשנת 2008, סיפר כיצד הפך גף מסוקים קטן למערך שלם ובלתי נפרד מהחיל. "ההבדל בין הטייסת של אז לטייסת של היום הוא כמו ההבדל בין מזרח למערב", סיפר ירום. "משני מסוקים בטייסת בראשית דרכה, הפכנו למעצמת מסוקים עולמית. כשראיתי את המסוקים שמשרתים היום בטייסת, לא תיארתי לעצמי שיהיה להם כח וכושר ניווט שכזה. גם כח האדם הולך ומשתבח עם השנים. על כל דור לדאוג שהדור המגיע אחריו יהיה טוב ממנו".

אורי ירום פעל על מנת לשלב את טייסת המסוקים במשימות ובמבצעים שונים, וחבר אל מפקד סיירת מטכ"ל על מנת להגות רעיונות לשימוש במסוקים כמובילי כוחות הסיירת במבצעים חשאיים. באוגוסט 1963 יצא לדרך מבצע "חלוץ". המבצע כלל הנחתת כוח לפעולה מודיעינית מסווגת מעבר לקווי האויב בסיני. ירום, מפקד הטייסת וטייס המסוק, כתב בספרו "כנף רננים": "בהתקרב שעת ה'ש', המראנו אל נקודת הזינוק שממנה נצא למבצע. ברגע שהותנע המנוע התנדפו כל החששות ופרפורי הבטן כלא היו ופינו את מקומם לריכוז מרבי. המראנו. אנו עוקבים בדריכות אחרי הנתיב. נקודת הנחיתה קרובה. נחיתה מדוייקת היא חיונית ביותר! גם לאורו הקלוש של הירח אני נוחת נחיתה רכה, במקום המיועד. אך נוגעים גלגלי המסוק בקרקע, מתחיל הביצוע. הכל לפי התרגולת שחזרנו עליה שוב ושוב, עשרות פעמים". משתתפי המבצע זכו לאחריו בצל"ש הרמטכ"ל, שבעבור ירום הומר הצל"ש בעיטור המופת.

לאחר מכן פיקד ירום על בסיס שדה-דב, נלחם במלחמת ששת הימים כטייס בטייסת "החרב המתהפכת", ומונה לנספח הצבאי של חיל-האוויר בארצות הברית.

לאחר פרישתו מצה"ל היה מנכ"ל חברת שירותי מסוקים אזרחית ועבד במשך 20 שנה כטייס בחברת אל-על. אורי ירום חיבר ספר אוטוביוגרפי בשם "כנף רננים" שיצא לאור בהוצאת משרד הביטחון בשנת 2001.

בני משפחתו של ירום הודיעו אתמול (ראשון) על פטירתו. יהי זכרו ברוך.

מקור הכתבהלאה יוסיפון
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה