שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד

עפר דרורי בתוך: שריון, גיליון 40, פברואר 2012, עמודים 24-25.
יואב ברום

יואב ברום


(214) שני המג"דים של גדוד 87 שנפלו במלחמת יום הכיפורים קיבלו האחד צל"ש והשני עיטור. לאחרונה אותרו צל"שים נוספים שלהם שניתנו להם בשנות השישים. מדובר על בן ציון כרמלי ז"ל ועל יואב ברום ז"ל.על לחימת הגבורה של גדוד 87 במלחמת יום הכיפורים פורסם בכמה מקומות. הגדוד שהיה במקור גדוד סיור מילואים של אוגדת אריק שרון (אוגדה 143) במלחמת יום הכיפורים נשחק בקרבות הקשים ואלמלא קומץ מאנשיו ובראשם הרופא הגדודי דני כצנלסון, הייתה מורשת הקרב שלו נעלמת, בין היתר בגלל שמפקדי הגדוד נהרגו בקרבות.

כצנלסון הקים אתר לגדוד 87 1 המביא את סיפור הלחימה של הגדוד, שכיום ידוע לרבים הודות לעקשנותו ולדבקותו במטרה. בזמנו פעל דני גם כדי שהגדוד יקבל תעודת הערכה2 מאלוף פיקוד הדרום, כפיצוי מה על השכחתו מתיעוד הלחימה של היחידות שלחמו בקרבות בסיני, ותעודה זו בהחלט מביאה את סיפורו המיוחד של הגדוד.

מאנשי הגדוד היחידים שזכו לצל"ש או עיטור היו המפקד הראשון של הגדוד סא"ל בן ציון כרמלי ז"ל, שנהרג בקרבות, ומחליפו סא"ל יואב ברום ז"ל שנפל אף הוא. עוד זכה לצל"ש מ"פ מהגדוד רס"ן רפאל בר לב ז"ל.

במסגרת המחקר שאני עורך כבר כמה שנים לתיעוד כלל הצל"שים והעיטורים של חיילי צה"ל, מצאתי לפני שלוש שנים (בשנת 2008) כי יואב ברום קיבל כבר בשנת 1962 צל"ש מח"ט על חלקו בפעולת נוקייב, כך שעיטור העוז שקיבל לאחר מותו, בעת שפיקד על גדוד 87 שהיה כפוף לחטיבה 14 בקרב הפריצה, היה הפעם השנייה שבה קיבל צל"ש. מידע זה פרסמתי במקומות שונים לרבות במאמר על "חיילי צה"ל המעוטרים ביותר"3.

בשבוע שעבר בעת התחקות נוספת על צל"שים שניתנו בשנות השישים מצאתי צל"ש מעניין שקיבל סגן בן ציון כרמלי בשנת 1961 ממפקד גייסות שריון האלוף חיים בר לב. הצל"ש ניתן לו על חלקו בהקמת מחלקת סיור סדירה ראשונה בגדוד שריון, שממנה התפתחה לימים סיירת שריון. גם כאן השלים הצל"ש המסוים הזה את סיפורו של סא"ל בן ציון כרמלי שקיבל את צל"ש הרמטכ"ל על תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים.

בצירוף מקרים נדיר שרק שר ההיסטוריה מסוגל לחולל נמצא שהמג"ד הראשון של גדוד 87 במלחמת יום הכיפורים, בן ציון כרמלי, קיבל צל"ש אלוף בשנת 1961 וקיבל צל"ש רמטכ"ל בעת תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים בה נפל. לצדו המג"ד השני של גדוד 87 במלחמת יום הכיפורים יואב ברום, שהחליף את כרמלי לאחר נפילתו, קיבל אף הוא צל"ש מח"ט בשנת 1962 ועיטור העוז בעת תפקודו כמג"ד 87 במלחמת יום הכיפורים שבה נפל אף הוא בקרבות.

בכך מצטרף גם בן ציון כרמלי לרשימת הגיבורים הנדירה של חיילי צה"ל המעוטרים ביותר אשר זכו ליותר מעיטור אחד או צל"ש אחד והם יחד עם בן ציון כרמלי ז"ל מונים חמישים במספר.

שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד - גדוד 87        שני מג"דים, שני צל"שים, בפיקוד על אותו הגדוד - גדוד 87

       בן ציון כרמלי                                                      יואב ברוםהערות:

1.http://www.87th.org.il /

2. http://www.87th.org.il/Teuda-87.htm

3. ראה באתר הגבורההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה