הוקרה לצמד 'השודדים', מבצע 'שלל-3'-'השודד'

יהודה בן-צור / ימאי הפלי"ם
הוקרה לצמד 'השודדים', מבצע 'שלל-3'-'השודד'


סיפורם של ה"שודדים" עובד שדה ודודל'ה בן חורין שקיבלו תעודת הערכה (מאוחרת) של מפקד חיל הים בשנת 2005.בעיצומה של מלחמת העצמאות, ב-21 באוגוסט 1948, יצאה מנמל בארי אונית המשא האיטלקית Argiro, שנשכרה ע"י הערבים להובלת מטען שכלל 8,000 רובים צ'כיים.

הוקרה לצמד 'השודדים', מבצע 'שלל-3'-'השודד'

במרחק מה מהחוף ארבה לה ספינת דיג, שנשכרה ע"י שלוחת 'המוסד לעליה ב' באיטליה ועליה שני לוחמי הפלי"ם, דוד'לה בן-חורין, ימאי ועובד שדה, 'גדעוני'. לאחר חשיכה הדביקה הספינה את  'ארג'ירו' ושני הלוחמים זינקו על סיפונה באקדחים שלופים, כשהם מתחזים לקצינים איטלקים. תוך זמן קצר הם רכשו את אמון רב החובל בטענה שהם פועלים מטעם הערבים והוטל עליהם ללוות את הספינה  לאלכסנדריה. בארבעת הימים הבאים הם כוונו את האוניה למפגש ליד כרתים עם... שתי קורבטות של חיל הים הישראלי, שהשתלטו עליה והעבירו את השלל לידי צה"ל בנמל חיפה.

המבצע, שלימים התפרסם בשם 'השודד' ונמשך שבוע ימים, החל למעשה חמישה חודשים קודם לכן, בסוף מרץ 1948 – החודש הקשה ביותר בלחימה נגד הפלסטינים ודי יהיה אם נזכיר את המצור על ירושלים וכישלון השיירות לגוש עציון ולגליל המערבי. בשלב זה נערך כוח 'נחשון' להסרת המצור על ירושלים, כשלחלק מחייליו, ביניהם ימאי פלי"ם רבים, לא היו עדיין רובים ('נורה', ספינת הרכש הראשונה שפרצה את ההסגר הבריטי, הגיעה למעגן תל אביב עם 4,500 רובים רק ב- 1 לאפריל). בשל חומרת המצב שיגר בן-גוריון את שאול מאירוב [שלאחר נפילת בנו שינה את שמו לאביגור] לרכז את פעילות הרכש באירופה.

ב- 28.3,    שלושה ימים לאחר הגעתו למטה הרכש בז'נבה, דווח לו אהוד אבריאל שספינה איטלקית בשם 'לינו' יצאה באותו יום מיוגוסלביה עם 8,000 רובים בדרכה לבירות.  

בו במקום הורה שאול למנוע את הגעת הנשק לידי הערבים. למרבה המזל נכנסה 'לינו' לתיקון דרך בקרבת נמל בארי. ההזדמנות נוצלה ובליל ה- 10 לאפריל הוטבעה הספינה ע"י שלושה לוחמי הפלי"ם ממאגר מלווי אוניות המעפילים באיטליה: צמד החבלנים יוס'לה

דרור ובני קרביץ והימאי מאיר פליק, משיט הסירה שקרבה אותם למטרה.

הוקרה לצמד 'השודדים', מבצע 'שלל-3'-'השודד'

כאמור, הפרשה לא תמה בכך. הערבים לא נואשו ובסיוע הצבא האיטלקי משו את ארגזי הנשק מ'לינו' הטבועה וכאמור שכרו את 'ארג'ירו' להובלת הרובים, שהגיעו... לחיפה במקום לאלכסנדריה.

            ההישג הגדול של מניעת כמות כזו של רובים - חימוש של כשלוש חטיבות - מלהגיע לידי הערבים ומאידך, העברתם לידי צה"ל וללא דמים –    תרתי משמע – הצדיקה, לדעתי, הבעת הערכה לצמד 'השודדים', דוד'לה ועובד; ואכן, חמישים ושבע שנים לאחר המבצע, נענתה מערכת הביטחון לפנייתי ובטקס מרגש, שנערך ב- 6 בנובמבר 2005 בנוכחות בני משפחה וחברים מהפלי"ם וחיל הים, העניק מפקד החייל  תעודות הוקרה לעובד ולילדיו של דוד'לה ז"ל (שהלך לעולמו ב- 6 בספטמבר 2004), רחל ונמרוד.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה