"איזהו הגיבור?": סיפור הגבורה של סא"ל כפיר כהן ממבצע "חומת מגן"

יעל לבנת אתר צה"ל בסיוע אתר הגבורה WWW.GVURA.ORG
כפיר כהן, צילום: אתר הגבורה

כפיר כהן, צילום: אתר הגבורה


במהלך קרב בלב לבה של רמאללה, ספג סא"ל כפיר כהן, אז מ"פ בגדוד "דוכיפת", כדור בצווארו. זה לא עצר אותו מלהמשיך ולהילחם, במבצע אשר פגע אנושות בארגוני הטרורבעת הלחימה האינטנסיבית של צה"ל במהלך מבצע "חומת מגן", קיפחו לוחמים רבים את חייהם, ובו בזמן תרמו חלק עצום במיגור כמעט טוטאלי של הטרור באיו"ש, ובעצם יצרו את היציבות היחסית השוררת כעת באזור. מפקד בסיס האימונים החילי של חטיבת כפיר, סא"ל כפיר כהן, אז מפקד פלוגה בגדוד "דוכיפת", נפצע קשה בצווארו במהלך המבצע. פציעה זו לא הפריעה לו להמשיך בלחימה עיקשת בלב העיר רמאללה, לחימה אשר זיכתה אותו בקבלת צל"ש אלוף פיקוד המרכז בשנת 2002. בראיון לאתר צה"ל, מספר המג"ד כי "היה לי ברור שאחזור לשרת כבר אחרי שלושה שבועות. ידעתי שגם אם לא אצליח לרכוס את הקסדה כמה חודשים, אחזור".

השנה היא 2002. צה"ל יצא אל "חומת במגן" במטה לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיני ולעצור את גל הפיגועים שהתעצם במהלך האינתיפאדה השנייה. תוצאותיו היו אפקטיביות והפגיעה בארגוני הטרור נותנת את אותותיה עד היום.

האירוע אשר הוביל את סא"ל כהן לקבלת הצל"ש, התרחש בלב לבה של רמאללה. "בלב המבצע הייתה לנו היתקלות עם מחבלים בעיר, אירוע בסדר גודל יחסית גדול", סיפר סא"ל כהן. "כבר בהתחלתו היו לנו שישה פצועים, תוך כדי ירי בלתי פוסק. באמצע האירוע, ביצעתי היתקלות עם מחבל מטווח קרוב". כל זה קרה, כאמור, לאחר שנפצע סא"ל כהן בצווארו. "קיבלתי כדור בצוואר מטווח קרוב, אשר נכנס מהלסת ויצא מאמצע העורף", הוא נזכר, "תוך כדי לחימה הייתה חתירה למגע ודבקות במשימה, וזה היה עיקר הצל"ש". בהיתקלות נפצעו חיילים רבים אשר טופלו על ידי המפקדים בשטח, ובסופו פונו לטיפול רפואי.

חרף פציעתו הקשה, התמונה אשר נצרבה למג"ד בזיכרון היא אחרת. "באמצע האירוע פתחנו נקודת פינוי נפגעים, ולצערנו היו רבים כאלה. התמונה בה אני נזכר כאשר הסיפור עולה היא בנקודת הפינוי, בה עמד מפקד הפלוגה המסייעת, לבוש בתחתונים בלבד, ובאותו זמן כוחות רבים מחפים מכל עבר, כאשר כל אחד מהם מנסה לחפש את מקורות הירי כלפינו", הוא מספר, "כשאתה נמצא בסיטואציה מסוג זה, אתה לא שואל שאלות. אתה עובד בצורה אינסטינקטיבית, וכאן באים לביטוי האימונים והכנה המנטלית והפיזית שעברת. יש נקודה שאתה פשוט צריך להלחם, ואתה לא יכול לעצור, כי מי שעוצר לא ממשיך".

תהליך שיקומו של סא"ל כהן היה קצר ביותר. לאחר שבוע של טיפולים בבית החולים ולאחריו שבועיים בבית, קם המ"פ על רגליו וחזר לפלוגתו. "היה לי ברור שאחזור מיד. אמנם הפלוגה הייתה במצב טוב והסתדרה מצוין במבצע, אך ידעתי שאחזור, ובנוסף לכל 'השתגעתי' בבית", סיפר. בנוסף, ציין סא"ל כהן כי "הפלוגה הייתה נמצאת אז במצב של לחימה וידעתי שאני לא יכול להישאר יותר מדי זמן בבית". כאשר חזר ללחימה, קיבל סא"ל כהן תגובות של דאגה והערכה רבה, ואמר כי המבצע גרם בגדוד לחיבור מאוד גדול.

הצל"ש, סיפר המג"ד, לא העסיק אותו כלל. "לא חשבתי בכלל שאקבל צל"ש. פשוט קראו לי וסיפרו לי שזכיתי. האמת היא שהובכתי מהסיטואציה". עם זאת, מבין סא"ל כהן את חשיבות קבלת הצל"ש ואומר כי "אלו דברים שמצפים מאיתנו, הלוחמים. זה לא משהו טבעי להיכנס לתוך הסיטואציה שבה הייתי, אך בחרתי לעשות כך כי ככה אנחנו מחונכים וכך אנו מחנכים את הלוחמים שלנו - לחתור למגע, ולא לברוח ממנו".

לפני פחות מחודש, פתח בא"ח כפיר את שעריו למאות לוחמים חדשים, של מחזור נובמבר 2011. המג"ד ציין כי מדובר במחזור חדש ואיכותי, אשר לוחמיו בעלי מוטיבציה לשרת כלוחמים, אשר עולה ממחזור למחזור, וכי לוחמים רבים הגיעו לחטיבה לאחר שבחרו בה. אך עבודתם הקשה של הטירונים רק החלה, והציפיות מהם גבוהות מאוד. "אני מצפה מכולם שישקיעו רבות באימונים, שלא יבזבזו רגע ויכינו את עצמם ליום פקודה, אשר יכול לתפוס אותם בסוף השירות, או מיד עם תום ההכשרה", אמר סא"ל כהן. "אני מצפה שיעבדו ברצינות ובכל זמן פנוי בכל משימה, גם אם באבטחת יישובים וגם אם בכושר גופני ובשדאות".

בהכנת הכתבה סייע אתר הגבורה: http://www.gvura.org

לכתבת המקור


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה