צל"שניקית

יוסי יהושוע, נעם ברקן ודני ספקטור אתר הגבורה, ידיעות אחרונות 25 בדצמבר 2012
רב"ט ש.

רב"ט ש.


19 נשים בלבד זכו לכבוד הזה מאז קום המדינה — והיום תצטרף אליהן רב"ט ש': הלוחמת מגדוד קרקל שחיסלה לפני שלושה חודשים מחבל בגבול הדרום תזכה בציון לשבח מהאלוף טל רוסו † "היא הייתה בשוק כשהמפקד הודיע לה על כך", סיפרה אתמול אמה. "אבל הצל"ש הזה מגיע לה. אני גאה בה"היא הפכה לגיבורה של מדינה שלמה: רב"ט ש', קלעית בגדוד קרקל, הסתערה על מחבל שניסה לחדור עם חבריו לישראל, פגעה בו באש מדויקת ומנעה אסון כבד. היום, שלושה חודשים אחרי האירוע ההוא, תקבל הלוחמת את התודה הרשמית, ועוד איזו תודה. היא תזכה בציון לשבח ממפקד פיקוד הדרום כבוד שלו זכו רק נשים בודדות לפניה.

את הבשורה על קבלת הצל"ש קיבלה ש' לפני שבועיים. מפקד הגדוד שלה הודיע לה כי יגיע לביקור בבית הוריה וביקש ממנה להפגין שם נוכחות. הלוחמת, אחת שיודעת שפקודה זו פקודה, המתינה לו בבית יחד עם אביה ועם אמה, בלי שידעה מהו בדיוק פשר הביקור של המח"ט. "חשבנו שהוא יבשר לנו על טקס שעושים לה ביחידה, אבל הוא מיד אמר — 'אנחנו מאוד גאים בבת שלכם. היא עושה חיל, ואנחנו מאוד שמחים לבשר לכם שבעוד שבועיים היא תקבל צל"ש'", סיפרה אתמול האם בהתרגשות. "הרגשנו גאווה גדולה מאוד, אבל באותו רגע היינו המומים". אמה של ש' מספרת שבתה הייתה מופתעת לא פחות. "היא הייתה בשוק", אמרה האם. "לא היא ולא אנחנו חשבנו שהצל"ש יבוא כל כך מהר. אבל הכבוד הזה מגיע לה, וזו התרגשות מאוד גדולה. הילדה שלי ביצעה את תפקידה כלוחמת ומנעה אסון. אני רק מקווה שהיא תצליח ושהצל"ש יפתח לה הרבה דרכים בצבא ובחיים בכלל. כבר עכשיו המח"ט אמר לנו שיש לנו ילדה מקסימה ונהדרת, חיילת למופת, ושהוא רוצה שהיא תחתום קבע".
אל הטקס תגיע הלוחמת בליווי האנשים הכי קרובים אליה: אביה ואמה, אחיה ואחותה הקטנים, הסבים והסבתות — וגם חבריה הרבים לנשק. אלוף פיקוד הדרום טל רוסו יעניק לה שם את הצל"ש באופן אישי, אחרי שיחליפו הצדעות. "אחיה ואחותה מאוד נרגשים ומצפים לטקס, וגם אני", סיפרה האם. "אני ממש גאה בבת שלי ובמדינה שלי". להתרגשות תוסיף העובדה שעד כה זכו רק 19 חיילות בצה"ל לצל"ש או לעיטור (ראו איור). בעוד סיפורן של עשר מהן נכנס לספרי ההיסטוריה, סיפורן של עשר האחרות אסור עד היום לפרסום.
ש' עצמה נמצאת כרגע בתחנה ההכרחית לקראת הטיפוס בשרשרת הפיקוד: קורס מ"כים. אתמול, לקראת חזרתה הצפויה לגדוד בעוד שבועיים, אמרה אמה של ש': "היא מאוד מרוצה בקורס, ובשאיפה היא תמשיך משם הלאה".
בתקרית בגבול הדרום, באזור הר חריף, נהרג לוחם התותחנים רב"ט נתנאל יהלומי מהיישוב נוף־איילון.
ש' הצליחה לדהור לעברו תחת אש וכשהבינה שלא תוכל להצילו המשיכה בריצה לעבר חוליית המחבלים. לחבריה סיפרה לאחר מכן: "אני עדיין חושבת על נתנאל ועל התמונה האחרונה שבה ראיתי אותו. זו לא החלטה פשוטה להשאיר ככה בן אדם ולהמשיך, אבל מניסיוני במד"א ידעתי שאין מה לעשות".
ש' שיחזרה בהתרגשות גם את השניות הגורליות שהגיעו לאחר מכן. לפי תחקיר צה"ל, אחד המחבלים שנשא על גופו
מטען נפץ רב עוצמה רץ לעבר החיילים כדי להתפוצץ לצידם, אך הפגיעה המדויקת שלה גרמה לו להתפוצץ לפני שהצ־
ליח לבצע את המזימה. "ברור היה לי שאנחנו בסכנת חיים", אמרה. "אחד המחבלים התפוצץ עלינו מול הפרצוף, וכל החלקים שלו עפו לכל עבר. אבל לא הייתי שם לבד, הייתי שם עם כל הצוות שלנו, והם באמת הגיבורים שהניעו את כולנו. תוך כדי
יריות התחלתי להבין מה קורה, איפה אנחנו נמצאים ואיפה נמצאים המחבלים, מאיפה הם יורים עלינו. התחלתי לחתור למגע, התקרבנו אליהם — והם נפלו".
בעיני עצמה, אגב, ש' אינה גיבורה. "לא חשבתי פעמיים", אמרה בענווה. "יצאתי מההאמר ועשיתי את מה שהיה צריך לעשות".


attachment צלשים אלוף דרום 25122012.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה