צל"ש ללוחמת קרקל: "אני לא מרגישה גיבורה"

יואב זיתון אתר הגבורה, YNET 25 בדצמבר 2012
צל"ש ללוחמת קרקל: "אני לא מרגישה גיבורה"


רב-טוראית ש', שחיסלה מחבל מהחוליה שחדרה בספטמבר ממצרים, הפכה לחיילת ה-20 בתולדות צה"ל שמקבלת אות הוקרה. היא לא שכחה את חברה נתנאל יהלומי, שנהרג בתקרית: "זה צל"ש גם לו, הוא הגיבור". אחותו חיבקה אותה ובכתה גאווה מהולה בעצב: רב-טוראית ש' מגדוד הקרקל קיבלה הערב (יום ג') את צל"ש האלוף ממפקד פיקוד דרום והפכה לחיילת ה-20 בתולדות צה"ל שמקבלת אות הוקרה. "אני לא מרגישה גיבורה, זהו צל"ש של כל הגדוד ושל כי מי שהיה באותו אירוע, ולאלו שגם עכשיו שומרים על הגבול", סיפרה הלוחמת שהרגה מחבל בגבול מצרים, לפני שלושה חודשים.

צל"ש ללוחמת קרקל שחיסלה מחבל

ש' קיבלה את הצל"ש מהאלוף טל רוסו. בדבריה לפני הטקס היא לא שכחה את רב"ט נתנאל יהלומי, שנהרג באותה תקרית שאירעה ב-21 בספטמבר באזור הר חריף: "זו שמחה אבל גם עצב על שנהרג לנו נתנאל. זהו צל"ש גם לו, הוא הגיבור. זו תחושת גאווה ואני שמחה שניתנה לי הזכות הזו". בנוסף אמרה כי "אני מקווה שיהיו עוד הרבה כאלה", לפני שנציגי צה"ל מנעו ממנה להמשיך להתראיין.

צל"ש ללוחמת קרקל: "אני לא מרגישה גיבורה"
הלוחמת ש', הערב. "חשה שמחה, אבל גם עצב" (צילום: רועי עידן)

ש' הלוחמת, שהחלה לפני חודש את קורס המ"כים ותחזור בעוד חודשיים כמפקדת לגזרת גבול מצרים, שחזרה את התקרית, אז חדרה חוליה לישראל מגבול מצרים: "מיד כשקיבלתי את הקריאה בקשר - 'יורים עלינו, יורים עלינו' - חזרתי לזירה עם המפקד של ההאמר, כי תמיד חזרתי לקריאות ולא משנה אם זה חדירת מסתננים או משהו אחר.

"לא ממש הבנתי בתחילה לאן אנחנו הולכים כי זו הייתה ההיתקלות הראשונה של הגדוד", היא סיפרה. "כל ההכשרה שעברנו והדגשים שקיבלנו מהמג"ד הוכיחו עצמם באותם רגעים - התקרבנו וראיתי את נתנאל שוכב ללא רוח חיים. המשכתי קדימה וההאמר שלנו ספג אש. פרקנו מהג'יפ שלנו, ואז התחלנו להסתער לעבר המחבלים. באותו רגע אתה הכי פחות מהסס. אין מקום להסס. השאיפה היא רק שזה ייגמר טוב, לחתור למגע".

ש' שחזרה גם את רגע הפגיעה במחבל: "רצתי 70 מטר לעבר מקורות הירי אחרי שראיתי את מצבו של נתנאל. ראיתי את אחד המחבלים מתחיל להתעסק עם אזור הבטן שלו וחששתי שמדובר בניסיון להפעיל המטען, לכן העדפתי לא לירות למרכז המסה שלו. הרמתי את הנשק ויריתי שני כדורים לעבר הראש שלו. אחר כך ניגשתי ללוחם השני שנפצע בינוני, ואמרתי לו 'תחזיק מעמד, אתה גיבור. יש לך פציעה בבטן ותכף יגיע החילוץ'".

צל"ש ללוחמת קרקל: "אני לא מרגישה גיבורה"
הלוחמת ש' בשטח. "אין מקום להסס"

התרגשות גדולה נרשמה במהלך הטקס גם אצל אביטל יהלומי, אחותו של נתנאל יהלומי ז"ל שנהרג בתקרית. מאז האירוע, היא פתחה קשר חם עם ש'. כשזו קיבלה את האות מאלוף הפיקוד, החלה יהלומי לבכות מהתרגשות ובתום הטקס חיבקה כמה דקות את ש'.

צל"ש לחייל שעצר נגמ"ש מצרי חטוף

האלוף רוסו פנה בנאומו ל-ש': "גבורתך עוד תדובר ותסופר רבות, כמי ששבה לזירת האש למרות שהייתה בדרך למשימה אחרת. נלחמת באומץ לב, תוך חתירה למגע והפגנת מקצועיות, אבל גם הפנית קשב ללוחמים שנפצעו וזאת מתוך ניסיונך כמתנדבת במד"א".

סמל המחלקה סמ"ר במיל' דוד אביצור, שפיקד על האירוע, הסתער יחד עם ש'. הוא סיפר שהיא הייתה זו שאמרה לו לעצור אחרי פיצוץ המטען הראשון, כי חששה שאחריו יגיעו פיצוצים ממטענים נוספים. גם לו הוענק צל"ש אלוף בטקס, שהתקיים במפקדת אוגדת עזה. על פי תחקיר שערכו כוחות צה"ל בשיתוף הכוחות המצריים, אחד המחבלים שנשא על גופו מטען נפץ רב-עוצמה, החל במהלך הקרב לרוץ לעבר החיילים כדי להתפוצץ לצדם. פגיעה מדויקת של הלוחמת היא שגרמה לו להתפוצץ.

צל"ש ללוחמת קרקל: "אני לא מרגישה גיבורה"
"בהתחלה לא הבנתי לאן אנחנו הולכים". הלוחמת ש' (צילום: רועי עידן)

עם מקבלי הצל"ש ממפקד פיקוד דרום נמנה גם מפקד מחלקה בגדוד הבוקעים של חטיבת הטנקים 401, סגן תומר עומרי, שהשתתף באירוע בכרם שלום בחודש אוגוסט, שבמהלכו פרצו מחבלים מסיני בנגמ"ש מצרי חטוף לשטח ישראל, בניסיון לפגוע בחיילים ובאזרחים.

הטנק בפיקודו של סגן תומר היה הכוח העיקרי שהצליח לעצור את הנגמ"ש, שהיה עמוס במאות ק"ג של חומר נפץ ובשמונה מחבלים מצוידים. "באותם רגעים שבהם לא זיהינו בגלל החשיכה את הנגמ"ש המצרי, ראיתי בקושי סוג של זיקוק יוצא ממנו ואז הצוות שלי ביצע ירי של שני פגזים לעברו", סיפר סגן תומר. "באותן שניות אתה עובד על אוטומט, לפי מקרים ותגובות שתרגלת. זה היה אתגר לזהות את הנגמ"ש אבל אני שמח שזו הייתה התוצאה".

לתעודת הערכה זכה גם מפקד הפלוגה מחטיבת 401 סרן נתי לסרי, שקפץ לאירוע מישיבה שניהל עם מפקד הגדוד תוך שהוא עוקף עם הטנק שלו רכבים צבאיים ואזרחיים: "אמרתי לעצמי שהנגמ"ש הזה אותי לא עובר, ואז זיהיתי את האש

שירה תומר מהטנק שלו ושפגעה בנגמ"ש. אני גאה שהכרענו אותו".

על התנהלותו באותו אירוע זכה לתעודת הערכה גם מפקד פלוגת החוד מגדוד הסיור הבדואי, סרן סלאח הייב, שתיאר: "הייתי הראשון שנתקלתי במשוריין כשהוא חדר. לא היה הרבה מה לעשות, אז פשוט חסמתי את דרכו עם הג'יפ שלי. עשינו את מה שמצופה מאיתנו ועשינו הכול כדי שלא יחדור ליישובים". תעודת הערכה הוענקה גם למפקד ביה"ס לכלי טיס בלתי מאוישים, סא"ל דניאל, על פעילותו במבצע זה.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה