הצל"ש המסווג שנחשף: הוקרה מיוחדת לצנחן שנפל בירושלים

נעם ויטמן אתר הגבורה, אתר צה"ל
אליאב אלעשרי

אליאב אלעשרי


משפחתו של רב"ט אליאב אלעשרי ז"ל, שנפל בנסיון חילוץ אמיץ בהר הצופים, לא ידעה קרוב לחמישים שנה על פרטי מותו. השבוע זכו קרוביו, בשמו, לצל"ש הרמטכ"ללאחר עשרות שנים של איפול וציפייה, קיבלה השבוע משפחתו של רב"ט אליאב אלעשרי ז"ל את צל"ש הרמטכ"ל. רב"ט אלעשרי, אשר שירת בגדוד הנח"ל המוצנח, נפל בקרב בהר הצופים בשנת 1958, כאשר הפטרול עליו פיקד הותקף והיה נתון לאש קטלנית בשטח חשוף. כשאחד מאנשיו נפגע, ניסה רב"ט אלעשרי בצעד אמיץ לחלצו מן המקום, ונהרג תוך כדי החילוץ.

הרמטכ"ל דאז, רא"ל חיים לסקוב חתם על הצל"ש, אך באותה התקופה צה"ל לא פרסם את שמות החיילים שנהרגו בגלל סודיות המבצע והסכמי שביתת הנשק, ולכן משפחתו של רב"ט אלעשרי לא ידעה כלל על פרטי מותו ועל גבורתו. רק לפני עשר שנים גילתה המשפחה על הצל"ש של יקירה, והחליטו לבקש מצה"ל הענקה ראויה של הצל"ש.

מי שיזם את הטקס היה גיסו של רב"ט אלעשרי, נתן דגן. "שירתי בחטיבת הצנחנים ואני מאמין שגיסי הלך בעקבותיי לחטיבה", הוא סיפר בהתרגשות אל מול לוחמי גדוד "פתן". "לי ולמשפחה היה חשוב להיות בהענקת הצל"ש של אליאב, שנפל לפני 54 שנה מבלי שידענו את הנסיבות".

הצל"ש המסווג שנחשף: הוקרה מיוחדת לצנחן שנפל בירושלים

בטקס המרגש שמע גדוד "פתן" את סיפור המבצע על ידי מי שהיה אז מפקד גזרת הר הצופים, ובנוסף שמע את סיפור מורשת הקרב של מבצע "אביב נעורים" מפי תת-אלוף (במיל') עמנואל שקד.

"הערב נפלה בחלקנו זכות עילאית להיות שותפים למתן אות גבורה. צל"ש רמטכ"ל ללוחם ומפקד שנפל בקרב תוך גילוי גבורה. סיפורו מעורר ההערכה יכול ללמד אותנו לוחמים כיום, על מהי הקרבה, מהי הגנה ומהי גבורה", אמר מפקד הגדוד, סא"ל יובל גז.

הענקת צל"ש בין אימון לעזה

"אנחנו נמצאים היום בסוף סדרת אימונים ופסע מתעסוקה מבצעית אינטנסיבית בגזרת עזה" אמר סא"ל גז. "אין לי ספק שבזכות העבודה הקשה והחומר האנושי, נצליח להטביע את חותמנו בקו הקרוב. הגדוד ינסה להביא משהו אחר לגזרה ונחוש לעצב בה מציאות חדשה, להגיע לחיכוך כמה שיותר בכל נקודה ולהגיע לכל אויב אשר ירים את ראשו".

המג"ד סקר את פעילות הגדוד בחודשים האחרונים, ואמר כי "האימון שזה עתה מסתיים, עם עמוד ענן באמצע, הביא לידי ביטוי את חוסנו הרב של הגדוד. הגדוד ביצע את כל משימותיו באופן מעורר הערכה. תחילתו ברמת הגולן, דרך היערכות לכניסה קרקעית בזמן עמוד ענן, פעילות מבצעית לאחר עמוד ענן ופגיעה במחבלים רבים תוך עיצוב המציאות של היום שאחרי".

לאחרונה הוחלט להעניק ל"פתן" הצטיינות מעוצבת "געש" על תעסוקה מבצעית ב-2012. "לא נהוג לתת לגדוד המבצע תעסוקה קצרה של כשלושה חודשים בקו מנומנם כמו קו החרמון", הסביר סא"ל גז. "אך למרות זאת החליטו מפקד האוגדה ואנשיו כי אתם הלוחמים והמפקדים ראויים לאות זה על גילוי הזמן, החדות המבצעית והאינטנסיביות".

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה