רמלה: רמלה נפרדה מיהונתן טובלי ז"ל מזכיר העירייה המיתולוגי ששירת את תושביה במשך 53 שנה

מיכאל פרי מקומון רמלה, 26 ביולי 2011
יהונתן טובלי

יהונתן טובלי


דברי הספד ליהונתן טובלי בעל צל"ש האלוףמאות חברים שר התעשייה המסחר והתעסוקה מר שלום שמחון, רבנים, חברי מועצת העיר לדורותיהם, עובדי וגמלאי העירייה ובני משפחה ליוו למנוחות ביום שישי שעבר את יהונתן טובלי ז"ל, שכיהן כמזכיר עיריית רמלה במשך 53 שנה. כאות הוקרה לעבודתו מסירותו ואהבתו לעיר החליטה העירייה להעניק לטובלי ז"ל כבוד אחרון ומסע ההלוויה יצא מרחבת העירייה. נשאו דברים לזכרו של טובלי ז"ל, הרב הראשי לרמלה הרב יחיאל אבוחצירא, מזכיר עיריית רמלה שמוליק קולישבסקי, השר וראש עיריית רמלה לשעבר אהרון אבוחצירא, ראש עיריית רמלה לשעבר משה פרץ, חבר המועצה לשעבר שלמה אזולאי, הרב יעקב אבוחצירא, ונציג המשפחה-הרב יצחק טובלי (אחיין) יצג את המשפחה והעלו על נס את אישיותו תרומתו לעיר מקצועיותו ואהבתו הרבה לבני משפחתו ותושבי העיר.

ראש עיריית רמלה יואל לביא, ששהה בחו"ל בעת מסע ההלוויה, הביע צער עמוק על לכתו של טובלי והעלה את זכרו במסגרת דיון מנהלים שנערך השבוע בלשכתו: "יהונתן היה אדם יקר ומסור לעבודתו באופן יוצא דופן, בעל ידע מוניציפאלי מקיף ביותר, ממש ספר מהלך שתרם תרומה חשובה לעיר לניהולה ובמיוחד ולראשי העירייה שעבד עימם. אדם עם ערכים שהפך לנכס לעיר רמלה ותושביה, יהי זכרו ברוך".

יהונתן טובלי ז"ל נולד ב- 19 בדצמבר 1926 בעיר סיפרו שבמרוקו למשפחת טובלי הענפה והמכובדת. הוא התגייס ל "הגנה" במסגרת גח"ל –גיוס חו"ל עוד במרסיי שבצרפת. לישראל עלה ממרסיי בספינת דייגים "סנט אנטוניו" ובעברית שמה "משמר העמק". במשך 19 יום שהו העולים על הספינה הקטנה בין תקווה לייאוש . לצה"ל גויס עם נחיתת הספינה ביום 17 בנובמבר 1948. במלחמת הקוממיות שירת "בחטיבת כרמלי" ועשה שנת קבע כמדריך בקורס תותחנים. בשנת 1950 בהיות סמל מפקד צוות בתותחנים, נסע בשיירה של תותחים ומשאיות בצפון בתנועה לקו הגבול כדי להשתתף בתקרית אש עם הסורים. במהלך הנסיעה החלה אחת ממשאיות התחמושת לבעור. כל אנשי הצוות נסו על נפשם. סמל טובלי עלה על המשאית, זרק את המקלע שהיה מעל רשת ההסוואה והצליח לזרוק את רשת ההסוואה הבוערת לארץ. לאחר מכן כיבה בעזרת המימייה שלו וחמרים נוספים את השרפה והציל משריפה את המשאית וגם פגיעות אפשרויות בחיילים שהיו מסביב. במהלך פעולתו איבד סמל טובלי את הכרתו. על פעולתו זו קיבל את צל"ש אלוף הפיקוד. אלוף יוסף אבידר אלוף פיקוד צפון. בשחרורו מצה"ל עלה על הטרמפ הראשון שעצר לו בתל – לוינסקי – תל השומר של היום ומשם נסע במשאית לאן שתגיע…. כך הגיע יהונתן לעיר רמלה.

את דברי ההספד מטעם עיריית רמלה נשא מזכיר העירייה שמוליק קולישבסקי, שאמר בין היתר: "ב- 5 בנובמבר 1951 יהונתן החל את עבודתו בעיריית רמלה, לאחר שחבר המועצה דאז מטעם מפ"מ, אברהם גורא ז"ל עבד בלשכת העבודה ושלח את יהונתן עם פתק ליהודה שטיין ז"ל, מזכיר העירייה וגזבר, ולימים ראש העירייה.

יהונתן טובלי מזכיר העירייה המיתולוגי, עבד אל מול שמונה ראשי ערים והיה האדם הקרוב ביותר לראשי הערים עמם עבד. יהונתן היה איש מיוחד, מדהים, חד פעמי, תופעת טבע, מסירות יוצאת דופן ונאמנות אבסולוטית. תמיד היה על המשמר כסלע יציב". קולישבסקי הוסיף: "איש עבודה חרוץ ואינטליגנטי, בעל כושר רטורי, פרפקציוניסט השואף לשלמות ובעל יכולת ניתוח מדהימה. ראשי הערים סמכו עליו, כל מבוקשם בוצע עד תום. נכס לעיר רמלה ולתושביה. היית כמעיין המתגבר ששפע על כל סביבותיו. הפכת למוסד, עלו אליך לרגל בכדי לשמוע דעתך ולבקש עצה ולקבל הכוונה, שאר כוח והשראה.

יהונתן הבט סביב. האם אתה רואה את הקהל העצום שבא להיפרד ממך לשלום ? האם אתה יודע בכמה אנשים נגעת וכמה זוכרים את השפעתך, ללא קשר לזמן שחלף ולדרך שאותה עברו מאז? העיר רמלה ועיריית רמלה מרכינים את ראשם לאחד והיחיד בדורו שהלך מאיתנו. יהונתן, אני ורבים נוספים תלמידיך! השארת לנו מסורת נפלאה ואנו נמשיך בדרכך.יהי זכרך ברוך". בשם עיריית רמלה הניח זר לזכרו של טובלי ז"ל סגן ראש עיריית רמלה ניסים פנחסוב.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה