חיבור משמים

מאיר תורג'מן אתר הגבורה, ידיעות אחרונות 13 בספטמבר 2013
יובל אפרת 2013, צילום: שאול גולן

יובל אפרת 2013, צילום: שאול גולן


שני מבצעים חשאיים בעורף האויב הסורי תיאר הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז ביומנים שכתב במלחמת יום הכיפורים † האחד הסתיים בהצלחה גדולה, האחר רק בנס לא נגמר באסון † אתמול הפגיש אותו "ידיעות אחרונות" עם הטייסים שהובילו אותו אל התופת – והחזירו אותו בשלום.סיפורם של שני המבצעים ההרואיים פורסם בגיליון ראש השנה של "ידיעות אחרונות" כפי שנכתבו ביומנים האישיים של מופז. הוא תיאר שם איך המבצע הראשון, שאליו הובלו הוא ולוחמי הצנחנים שבפיקודו במסוק היסעור שהטיס קסן, הסתיים בהצלחה גדולה ובפיצוץ גשרים בעומק השטח הסורי, ואיך בליל המחרת נשלחו הלוחמים למבצע נוסף, שאליו הוביל אותם היסעור שהטיס אפרת. אלא שהפעם המבצע הסתבך, ורגע לפני שהכוח התגלה הופיע המסוק של אפרת שוב מתוך האפילה וכנגד כל הסיכויים חילץ אותם בשלום תחת אש תופת.

 

אתמול הם נפגשו שוב בטייסת היסעורים בבסיס תל נוף – מופז, שהיה אז המפקד הטרי של סיירת הצנחנים, אפרת ,(75) שהיה אז מפקד הטייסת, וקסן ,(67) שהיה סגנו. השלושה נכנסים לבטן המסוק ומתיישבים זה לצד זה על הספסל. "זה מחזיר אותי 40 שנה אחורה," אומר מופז בה־ תרגשות.

 

קסן ואפרת זוכרים את הטיסות הגורליות כאילו היו אתמול, והשלושה שוקעים מיד בהע־ לאת זיכרונות. הזיכרון שלהם כל כך חי, עד שא־ פשר כמעט לשמוע את הכדורים שורקים באוויר. "היינו אז חיילים צעירים," הם מנסים להסביר. "תפקידנו היה למלא אחרי כל פקודה ולא לחשוב אם נחזור ממנה בחיים."

 

 בשלב מסוים אפרת לא מתאפק ומבקש לשבת בתא הטייס. רב־סרן ,'ב סגן מפקד הטייסת, נע־ נה לבקשתו בשמחה. "בוא שב לידי," הוא קורא למופז בהתרגשות. אחר כך הם נפרדים בלי הרבה מילים, אבל עם חיבוקים אמיצים של מי שחייהם נקשרו אלה באלה בשני לילות נוראים לפני 40 שנההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה