מחסל המחבלים הנועז יפקד על משטרת רחובות, מסתער על המשטרה

מאיר תורג'מן אתר הגבורה, ידיעות אחרונות 27 בדצמבר 2013
יעקב ברמן, צילום: דוברות משטרת ישראל

יעקב ברמן, צילום: דוברות משטרת ישראל


כמפקד יחידת המסתערבים של מג"ב, הוא השתתף בעשרות חיסולים נועזים וזכה לקבל את עיטור העוז † אבל רק עכשיו, עם מינויו למפקד משטרת רחובות, מותר לחשוף את שמו של סנ"צ יעקב ברמן † "לעזור לילדה שהפלאפון שלה נגנב‭,"‬ הוא אומר, "זה לא פחות מספק מאשר לסיים בהצלחה מבצע בשטחים"ב־2005 היה יעקב ברמן מפקד הימ"ס, יחידת המסתערבים של מג"ב שאח ־ ראית לסיכול פיגועי טרור. בזכות הצטיינותו בתפקיד הוא קיבל את עיטור העוז — הראשון שזכה בכבוד אחרי 23 שנה. בגלל רגישות המשימות שביצע הוא היה מזוהה רק באות הראשונה של שמו. מחוץ למעגל מצומצם של חברים ואחים לנשק, איש לא ידע שברמן הוא לוחם הטרור המהולל שמכונה .'י

 

 תשע שנים אחרי שקיבל את עיטור העוז, סנ"צ יעקב ברמן )39( יוצא סוף-סוף מחושך לאור. זה קורה בזכות המינוי שקיבל כמפקד משטרת רחובות. ברמן קו - דם לתפקיד אחר שבשנה האחרונה שימש כסגן מפקד התחנה. "זאת הייתה תקופה שבה למדתי את עבודת המשטרה הקלאסית," סיפר אמש. הוא מאמין שהנכס העיקרי שהוא מביא לתפקיד החדש הוא חשיבה מחוץ לקופסה. "כמו שביס"מ חשבנו מחוץ לקופסה והפתענו את יעדי הטרור בבתיהם, כך אני מתכוון לעבוד מול הפשיעה בעיר." מבחינת ברמן, המעבר מפעי - לות מבצעית הנעשית במחשכים לתפקיד ציבורי הכרוך במגע יומיומי עם האזר - חים — הוא טבעי. "זה תפקיד מאוד מאתגר. בימ"ס לא ראיתי בעיניים את הציבור שהצל - תי. פה אני מקבל מדי יום עשרות החלטות שמשפי - עות על איכות החיים של תושבי העיר. בלילה אני יכול לטפל בתלונה על קריוקי שמ - פריע למנוחת השכנים, ולמחרת לטפל במטען שמתפוצץ ואחר כך לרדוף אחרי גנב שפרץ לרכב. האתגר שלי הוא לספק לתושבים איכות חיים ותחושת ביטחון כשהם מסתובבים ברחוב."

 

 כשהוא נשאל אם לא חסר לו האדרנלין שליווה את פעילותו בצבא, ברמן אומר: "לעזור לילדה שהפלאפון שלה נגנב בדרך לבית-הספר, זה לא פחות מספק מאשר לסיים מבצע מורכב בשטחים בהצלחה."

 

 ברמן עלה עם הוריו מרוסיה ,1991-ב כשהיה בן .16 כשהגיע זמנו להתגייס הוא ביקש להגיע לסיירת מטכ"ל, אבל נשלח לטירונות כלל צה"לית שבמסגרתה עבר אולפן לעברית. כש - חזר לבקו"ם בסיום האולפן אמר לקצין המיון שהוא רוצה "מקסימום חיכוך, מקסימום אקשן" —ומצא את עצמו במג"ב. ברמן עבר גיבוש של הימ"ס, יצא לקורס קצינים, רכש לעצמו מוניטין כקצין נועז ורב תושייה, ובהמשך זכה לפקד על היחידה באחת התקופות הסוערות שלה.

 

ישראלים רבים לא יודעים שהם חייבים לב - רמן את חייהם. בנימוקים לקבלת עיטור העוז 2005-ב נכתב: "בשנה האחרונה בלבד אחראים י' וצוותו לחיסולם של 25 מתוך 35 מבכירי המ- בוקשים שנהרגו בשטחי יהודה ושומרון, רובם באזור ג'נין, טול-כרם ושכם. מתחילת הלחימה פגעה הפלגה של י' בכמאה מבוקשים."  

 

המבצע המפורסם ביותר שבו ברמן השתתף היה חיסולו של כמאל עבדאללה טובא - סי, פעיל פתח' ששלח ב 2004- את המחב- לת שביצעה פיגוע התאבדות בקניון בעפולה —שבו נהרגו שלושה יש - ראלים. טובאסי חוסל על ידי ברמן וחבריו לימ"ס בקרב יריות מטווח קצר. בר - מן עצמו נפצע בפעולה זו - לראשונה בחייו.

 

את רוב המבצעים האחרים שהשתתף בהם עדיין לא ניתן לחשוף. אבל כן אפשר לספר שלאחר אחד החי - סולים שברמן היה שותף להם, צילצל הטלפון הסלולרי שלו: על הקו היה ראש הממשלה דאז אריאל שרון, שהודה לו באופן אישי על מעור- בותו בפעולה.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה