פגענו במחבלים שדם חיילי צה"ל על ידיהם

איתן רבין אתר הגבורה, הארץ 5 באוגוסט 1997
פגענו במחבלים שדם חיילי צה"ל על ידיהם


מפקד חטיבת גולני: הפגיעה הנקודתית בפעילי חיזבאללה היתה ברוח הבנות מבצע ענבי זעם, אך לא ניתן להבטיח שהצד השני לא יירה קטיושות. מפקד חטיבת גולני המוזכר בכתבה הוא ארז גרשטיין ז"ל, ומפקד הסיירת הוא רביב ניר (לימים אל"מ) שקיבל את צל"ש אלוף צפון באפריל 1998."'ארגון חיזבאללה צריך להבין, שאנו נמשיך לפגוע באנשיו בבתיהם כאשר יש לנו מודיעין טוב. אין כל בעיה לפגוע במחבלים בשטחם, בביתם ובכל מקום', כך אמר אתמול מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה ארז, בהתייחסו לפעולת סיירת גולני בדרום לבנון, שבה נהרגו לפחות 5 מחבלים, ביניהם שניים מבכירי חיזבאללה. בלילה שבין יום ראשון לשני הטיס מסוק של חיל האוויר כוח של סיירת גולני, בפיקודו של מפקד הסיירת רב-סרן ר', לפעולה בעומק השטח בדרום לבנון, בעורף היישובים שבין העיר נבטיה וחבוש ממזרח לדיר א-זהרני בצפון ואל-חומה בדרום. הכוח נע בפאתי נבטיה ובין הכפרים המשמשים מסתור לפעילי ומפקדי החיזבאללה באזור. הלוחמים עשו את דרכם ברגל בתנועה מהירה ושקטה מאוד בתוך אזור של ריכוזי מחבלים. ראשית הגיע הכוח לריכוז של פעילי חיזבאללה בכפר אל-כפור. חיילי הכוח הניחו בנתיב בין 3 ל-4 מטענים, סמוך מאוד לבתי אנשי חיזבאללה. לאחר שהורה מפקד הכוח על פינוי השטח, הוא זיהה כוח של חיזבאללה, אשר הציב מארב. 'מפקד הכוח קיבל החלטה אמיצה והמתין למחבלים עד שהגיעו לטווח של מטרים ספורים מהכוח שלו ואז פתח עליהם באש וחיסל את החוליה', סיפר מפקד החטיבה. ככל הנראה נפגעו מהירי 2 אנשי חיזבאללה. אחר כך יצא הכוח בדרכו לנקודה, שבה אמור היה המסוק לאסוף אותם. במקביל, ירו אנשי חיזבאללה לעבר הלוחמים. גם חיילים מצבא לבנון, שהיו באזור, פתחו בירי לעבר חיילי צה"ל. מסוקי קרב וארטילריה של צה"ל הופעלו על מנת לסייע בבידוד אזור הפעולה ולאפשר לחיילי הסיירת לנוע לנקודת האיסוף מבלי להיפגע. 'השמים מעל אל-כפור הוארו, וכולנו ראינו את ההבזקים', סיפרו מקורות לבנוניים. לפנות בוקר הגיעו לאזור התקרית אישים בכירים בחיזבאללה ועשרות לוחמים של הארגון. הם לא הבחינו במטענים שהונחו באזור. על פי דיווחים מלבנון, אנשי החיזבאללה ראו סלע באמצע הדרך וניסו להזיז אותו. המטען שהונח מתחת לסלע התפוצץ כשנגעו בו. מקורות לבנוניים טוענים כי מזל"ט של צה"ל הוא שהפעיל את המטענים. בפיצוץ נהרגו לפחות 3 מחבלים נוספים. מקורות בלבנון מסרו כי חמישה אנשים נהרגו במקום ואחד נפצע קשה ומת מאוחר יותר בבית חולים. עד ראייה סיפר: 'כולנו ישנו, כאשר שמענו פיצוץ אדיר. רצנו החוצה, אך לא יכולנו לראות דבר בגלל העשן'. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה, כי שלושה אזרחים, ביניהם נער בן 17, כולם תושבי אל-כפור, נפצעו קל מרסיסי זכוכית. חמשת הרוגי החיזבאללה הם: 
· חוסיין זין קוצר, הממונה על הגזרה המרכזית בדרום לבנון, שהיה אחראי לירי קטיושות לתוך שטח ישראל וכן לפעולות נגד כוחות צה"ל וצד"ל באזור הביטחון. 
· ג'עפר עבד אל חאסן טיהר, שומר הראש של חוסיין.
· השייח תייסיר בדראן, האחראי על הגיוס הדתי של חיזבאללה באזור הכפר אל-כפור.
· קאסם ג'מיל כאעון, לוחם חיזבאללה. 
· מחמוד הזימה, לוחם חיזבאללה. 
שייח נביל כאוק, ממנהיגי חיזבאללה באזור, אמר כי 'מות הגיבורים של קדושינו יגרור לוויות רבות של חיילים ישראלים אויבים. המלחמה תמשיך להיות השפה היחידה בה נוכל לבוא בדו-שיח עם הציונים. כוחות הכיבוש חייבים לדעת, כי שדה הקרב הוא מקום המפגש היחיד עבורנו היום, מחר, ועד לעקירתה מן השורש של מדינת היהודים'. במקביל הכריז צבא לבנון על כוננות באזור. בשעות הבוקר יצאו חיילי צבא לבנון לסריקות באזור בחיפוש אחרי מטעני צד נוספים שהונחו, אולי, על ידי צה"ל, מסרה סוכנות הידיעות הצרפתית. מפקד חטיבת גולני, אל"מ ארז, הדגיש כי הכוח פעל בתוך שטח אויב מובהק במטרה לפגוע במחבלים תוך הימנעות מפגיעה באוכלוסייה אזרחית, ברוח ההבנות של מבצע ענבי זעם. 'מעבר לכך', הדגיש, 'הפגיעה הנקודתית היתה בפעילי חיזבאללה, שידוע כי היה דם של חיילי גולני על ידיהם, ובכך למעשה נסגר מעגל נוסף במלחמה מול המחבלים בלבנון'. להערכת אל"מ ארז, לא ניתן להבטיח שהתגובה של חיזבאללה תהיה במסגרת ההבנות. 'אני לא יכול להבטיח שהצד השני לא ישתגע ויתחיל לירות קטיושות. העיקרון היה לפגוע במחבלים ובפעילים. אין זה סוד שפעיל שטח ומפקד בארגון אינו קל להחלפה ואין לחיזבאללה אין-סוף מפקדים. כך אנו מקווים לפגוע במכות מדויקות בתשתית'. מפקד חטיבת גולני הוסיף, 'הפעולה מראה יכולת מרשימה של איסוף מודיעיני, אשר תרם לחיילים לפעול בשטח בנוי ועל ידי כך להוכיח למחבלים שגם בשטח שלהם הם לא בטוחים'. "


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה