גיבור ישראל מאיר הר ציון הלך לעולמו בגיל 80

יאיר קראוס אתר הגבורה, NRG, 14 במארס 2014
מאיר הר ציון, צילום: ראובן קסטרו

מאיר הר ציון, צילום: ראובן קסטרו


ממקימי ה-101, ממייסדי סיירת מטכ"ל וראשון ההולכים לסלע האדום נפטר הבוקר בביתו שבאחוזת שושנה בבקעה. מנהיגי ישראל הספידוהאיש שטבע את דפוסי הסיור והלחימה של יחידה 101, גיבור פעולות התגמול, ממקימי "היחידה" (סיירת מטכ"ל) מפקדה הראשון של סיירת צנחנים, מאיר הר ציון, הלך הבוקר לעולמו. סביב הר ציון, בעל עיטור העוז, נקשרו אינספור סיפורים על גבורה, הוא היה נחשב ללוחם אגדי. נחוש, עיקש, אמיץ ללא חת, ובעיקר מאמין גדול באדמה ובכוח.

רק בחודש ספטמבר שעבר סיפרו בניו של מאיר הר ציון בריאיון לכתבת מעריב חן קוטס-בר, שפורסם ב"סופשבוע", על האב שגדלו בצלו: "רק אחרי הצבא גיליתי שאבא שלי הוא כזה מיתוס", אמר אז משה הר ציון.

מאיר הר ציון
מאיר הר ציון צילום: ראובן קסטרו

למאיר הר-ציון קרא משה דיין "הלוחם היהודי הגדול ביותר מאז בר כוכבא". אריק שרון אמר שהוא הסייר הגדול ביותר שידע צה"ל, "אבל אבא לא סיפר לנו אף פעם", הוסיף משה. "הוא לא התכוון להיות מה שהוא".

"הוא לא רצה להגיע לגיל כזה", גילה הבן לפני פחות מחצי שנה, לקראת יום הולדתו השמונים של אביו. הוא ממשפחה מאריכת ימים, הר-ציון. דודו נפטר בגיל 94 בזמן שעדר בגינה. אמו של מאיר נפטרה כששחתה בסחנה, בגיל 86. בשלוש השנים האחרונות התבגרה מחלת הזקנה מאוד. "הוא מסוג האנשים שרוצים שיזכרו אותו כמו פעם", משה מסביר. "אז מה, הוא צריך לקלקל את זה? היום הוא מסוגר יותר".

צילום: אסף קוטין, במחנה
מאיר הר ציון ואריק שרון צילום: אסף קוטין, במחנה
צילום: ''במחנה''
לוחמי יחידה 101 צילום: ''במחנה''
צילום ארכיון: יהונתן שאול
אמנון ליפקין שחק עם מאיר הר ציון ויצחק ג'יבלי, ב-1998 צילום ארכיון: יהונתן שאול
 ארכיון
אריאל שרון ומאיר הר ציון ארכיון

במערכת הפוליטית והביטחונית בישראל הספידו להר ציון. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "מאיר הר ציון היה מגדולי גיברונו - לוחם נועז ספוג ברוח אהבת הארץ והעם. יחד עם חבריו הלוחמים הוא סלל נתיבים חדשים של יוזמה ותעוזה בפעולות צה״ל, והעניק השראה לדורות של חיילים שבאו אחריו. הכרתי את מאיר כצנוע ומופנם, ומכמה חודשים בהם סייע לי לאמן את חיילי ביחידה למדתי להכיר אישיות ייחודית שעל כתפיה וכתפי חבריו הוקם כוח המגן של עמנו. אני מצדיע ללוחם אגדי שתמיד ישמש מופת להקרבה למען המולדת".

"פגשתי בו לראשונה בעת שירתתי כמפקד סיירת שקד", אמר הבוקר ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. "אין לי ספק שמדובר באחד מגדולי הלוחמים שקמו לעם היהודי. הוא אחד מגיבורי האומה, יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "מאיר הר ציון, שהלך היום לעולמו, הוא מגדולי הלוחמים בתולדות צה"ל, מפקד נועז ויוצא דופן, והשפעתו על עיצוב דורות של לוחמים ויחידות הייתה מכרעת. הוא תמיד היה שם, בראש הלוחמים, תמיד חתר למגע והוביל את חייליו, תמיד שאף להיות בקו החזית. בכך היה למעשה ממניחי היסודות של צה"ל כצבא החותר למגע ושעבורו ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. דורות של לוחמים גדלו ויגדלו על הסיפורים אודות מאיר הר ציון, על היצירתיות הרבה שגילה ועל התעוזה שהפגין בשדה הקרב".

בין המספידים גם שר הכלכלה ח"כ נפתלי בנט שכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "גיבור ילדותי הלך לעולמו הבוקר. מאיר הרציון, גדול לוחמי צה״ל, נפטר. דורות של לוחמים גדלו על ״פרקי יומן״, על השלמת משימה בכל מחיר, על תעוזה עברית, על ניווט בדד בלילה, על פעולות תגמול, על אי-הפקרת חבר, על דרישות בלתי מתפשרות, על אהבת ארץ ישראל".

יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ ראובן ריבלין ספד להר ציון: "מאיר היה אחד מהאגדות הגדולות של גבורת ישראל. עלילות הגבורה העוטפות את חייו ופעולותיו האמיצות הפכו לסמל ולדמות לחיקוי, ולמרות מרוצת השנים לא כהתה עוצמתם. כמו בר-כוכבא בזמנו, היו בין מעשיו הגדולים של הר ציון גם כאלו שעוררו מחלוקת, אך הר ציון ייזכר כאדם שהיה אגדה בחייו ובוודאי יישאר אגדה במותו.

"יחידה 101 שהקים קשורה בשמו לא פחות מבשמו של אריק שרון, וההתיישבות שובת העין הצופה אל עמק בית שאן ועמק הירדן תעמוד לזכותו בתולדות מדינת ישראל".
צילום: יגאל לוי
מאיר הר ציון עם ספרו ''פרקי יומן'' צילום: יגאל לוי
"הלוחם הנועז ביותר"

הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, ספד למאיר הר ציון ז"ל: "צה"ל, על כל מפקדיו וחייליו, איבד לוחם אמיץ ואצילי. איש ענווה, יודע דרכה של הארץ אותה אהב ואשר בשביליה לחם ונטר. רוח היוזמה והנחישות אשר עיצבה את דרכו היא מצפן לכל לוחם בצה"ל, וברוח זו ייזכר מאיר בדברי ימינו".

מאיר הר-ציון נולד בהרצליה למשפחת הורוביץ, וכשהיה נער עבר לגור בעין חרוד עם אביו, ואמו ואחיותיו עברו לקיבוץ בית אלפא. בשנת 1951 יצא עם אחותו שושנה בת ה-14

לטיול והשניים נעצרו בידי הסורים והוחזקו בידיהם במשך כחודש. עם חברתו רחל סבוראי יצא לטיול לפטרה שבירדן, במסע מיתולוגי.

בתחילת שירותו בצבא היה בחטיבת הנח"ל, וכשאריאל שרון הקים את יחידת ה-101 צורף אליה הר-ציון. שרון כתב עליו שהוא "הלוחם הנועז ביותר של היחידה, סייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע צה"ל מעודו". בהמלצת משה דיין הרמטכ"ל הוא הוסמך לקצונה ללא קורס קצינים.

ב-1954 נרצחה שושנה הר-ציון, אחותו של מאיר, וחברה עודד וגמיסטר במדבר יהודה, והר ציון נקם את הרצח בנקמת דם. התיק הפלילי נגדו נסגר.

בסוף שנות ה-50 היה בין מקימי סיירת מטכ"ל, במלחמת ששת הימים נלחם בירושלים וברמת הגולן עם סיירת הצנחנים, ובמלחמת יום הכיפורים נסע בגולן ברכבו הפרטי וחילץ פצועים מהרמה.

מקור הכתבה


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה