מייק הררי, בכיר המוסד לשעבר, הלך לעולמו. יעלון: "איש מבצעים נדיר ופורץ דרך"

אור הלר נענע 10, 22 בספטמבר 2014
מייק הררי

מייק הררי


האיש שהקים את יחידת החיסולים של המוסד, "כידון", נפטר בלילה האחרון בגיל 87. הוא פיקד בין היתר על המבצע לחיסול מחבלי "ספטמבר השחור" לאחר טבח מינכן, ושר הביטחון ספד לו: "מרבית עשייתו למען ביטחון המדינה לא נודעה ולא תיוודע לעולם"מיכאל (מייק) הררי, איש המוסד והשב"כ לשעבר, הלך הלילה (בין ראשון לשני) לעולמו בגיל 87. הררי, יליד תל אביב, שירת בצעירותו לפני קום המדינה בהגנה ובפלמ"ח, ואחרי הקמתה, גויס לשירותים החשאיים.

 

הררי שימש כמפקד אגף "קיסריה" למבצעים מיוחדים של המוסד, שם הקים את יחידת החיסולים "כידון", ופיקד בין היתר על המבצע לחיסול ארגון הטרור "ספטמבר השחור" שהיו אחראים לטבח הספורטאים במינכן 1972, אבל גם על המחדל בלילהאמר, נסיון חיסולו הכושל של עלי חסן סלאמה ב-1973, שלאחריו הגיש את התפטרותו - אבל נדחה על ידי צבי זמיר וגולדה מאיר. ב-1976 פרש הררי מ"קיסריה", אבל המשיך לפעול עם אנשיו באיסוף מודיעין במשימות שונות, ביניהן מבצע "אביב נעורים".

 

 

"מייק שייך לאותו זן נדיר של בוני המדינה, שעוד מהיותם נערים צעירים התגייסו כדי להילחם למען הקמתה, ולאחר שמטרה זו הושגה, הוסיפו לתרום רבות לביצור ביטחונה", ספד לו הבוקר שר הביטחון משה יעלון, "מרבית עשייתו של מייק למען ביטחונה של מדינת ישראל, כלוחם ומפקד בשורות המוסד, לא נודעה וגם לא תיוודע לעולם; אך כל מי שזכה להכיר אותו ידע כי מדובר באיש מבצעים נדיר ופורץ דרך, אמיץ לב ורב תעוזה ויצירתיות, שהשפעתו על המוסד ועל דורות של לוחמים ניכרת גם בימים אלו ותיוותר גם עוד שנים רבות".


מקור הידיעההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה