היחידה המעוטרת ביותר: ללוחמי גדס"ר גבעתי הוענקו 8 צל"שים על מבצע "צוק איתן"

ברית שוורץ אתר הגבורה, במחנה 22 בינואר 2014
היחידה המעוטרת ביותר: ללוחמי גדס"ר גבעתי הוענקו 8 צל"שים על מבצע "צוק איתן"


באמצע תרג"ד, בהפתעה ואחרי כמעט 48 שעות ללא שינה- חיילי הגדוד קיבלו את הבשורה המרגשת # מלבד סגן איתן פונד שזכה בעיטור המופת, שבעה קצינים וחיילים מהגדוד שנכנסו למנהרת הטרור בחיפוש אחר הדר גולדין ז"ל, יקבלו צל"שים # מח"ט גבעתי, אל"ם עופר וינטר: "הגדוד זכה במספר עיטורים גדול יותר מחטיבות שלמות בצה"ל"השבוע אישר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הענקת צל"שים, עיטורים ואותות הערכה ל-53 קצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים שלקחו חלק במבצע "צוק איתן". שעות ספורות לפני ששמות החיילים שזכו לכבוד פורסמו באתרי האינטרנט, התבשרו לוחמי גדוד הסיור (גדס״ר) של חטיבת גבעתי שהובילה את הלחימה בדרום רצועת עזה, כי שמונה מהם זכו בעיטורים וצל"שים על פועלם במבצע.

 

מדובר במספר הגבוהה ביותר של צל"שים שניתן לגדוד או חטיבה על פועלם במבצע "צוק איתן", כאשר הגדוד קיבל יותר צל"שים מכלל מהכמות שקיבלה כל כאחת מהיחידות הסדירות בצבא. לשם השוואה, בחטיבת הנח"ל כולה קיבלו חמישה לוחמים צל"שים ולוחמי יחידת "אגוז" זכו לקבל שלושה צל"שים. "הלוואי והנסיבות לקבלת הצל"שים לא היו כאלה, בזמן הלחימה שילמנו מחיר כבד", אמר מג"ד הגדס"ר, סא"ל אלי ג'ינו. "מבחינתי כל היחידה ראויה לצל"ש ואלה שמקבלים מגיע להם אולי קצת יותר. אני שמח שהצבא מעריך את מה שהם עשו, הם קבעו את הרף הכי גבוה של לחימה. זה יפה לראות שיש עדיין אנשים שמוכנים לחרף את נפשם למען החברים שלהם, גם בתקופה הזו שזה נשמע כמו מושג רחוק", אמר.

התרג"ד הופסק באמצע

 

הלוחמים קיבלו את הבשורה בדרך לא שגרתית, כאשר תרגיל גדודי (תרג"ד) אותו ביצעו הופסק בהפתעה מוחלטת, והפך לטקס מרגש בראשות מח"ט גבעתי, אל"ם עופר וינטר.

הטקס המאולתר שנערך בשטח האימונים הסמוך למינה תרצה, בסיומו של תרגיל מורכב בו השתלטו הלוחמים על תוואי שטח ואחרי כמעט 48 שעות ללא שינה. הלוחמים נעמדו בח' עייפים אך מרוצים וגאים, בשעה שהמח"ט בירך את הזוכים ולחץ את ידם. "החלטתי לעצור את התרגיל ולציין את האירוע הזה, הגדוד זכה במספר עיטורים גדול יותר מחטיבות שלמות בצה"ל", אמר.

 

את העיטור הגבוה ביותר מבין העיטורים שיוענקו בכלל צה"ל, עיטור המופת, הוחלט להעניק לסגן איתן פונד, סגן מפקד פלוגת הסיור של חטיבת גבעתי, על חלקו באירוע שבו נחטף ונהרג סגן הדר גולדין ז"ל בראשון לחודש אוגוסט 2014, במהלך הלחימה ברצועת עזה. פונד הוביל כוח שני  של ארבעה לוחמים, קצינים וחיילים, אשר נכנסו למנהרת טרור בעקבותיו של גולדין ז"ל, זאת כאשר אין ידיעות לגבי מצבו של הכוח הראשון אשר נכנס למנהרת הטרור. בפעולה זו הביאו ראיות אשר עזרו לקבוע את מותו של סגן גולדין. כלל הלוחמים והקצינים מהגדוד קיבלו צל"שים בשל אירוע זה, בניהם: סגן יאיר אלקלעי, מפקד צוות בפלוגת הסיור של גבעתי, שקיבל את צל"ש אלוף, סגן שקד קידר, מפקד צוות בפלוגת הסיור של גבעתי שקיבל את צל"ש האלוף, סגן מתן חורש, מפקד צוות בפלוגת חיל ההנדסה של גבעתי שקיבל צל"ש האלוף וסמ"ר צ'אלאצ'או מקונן, לוחם בגדס"ר, שקיבל גם הוא את צל"ש האלוף. בנוסף, סגן שלמה קדוש, מפקד צוות בפלוגת הסיור של "גבעתי" זכה בצל"ש המאו"ג, סרן אבירן אלפסי, קצין מבצעים בחולית הפיקוד הקדמית של מפקד גדוד הסיור, קיבל את צל"ש המח"ט וסמל יחיאל דן, לוחם בגדס"ר גבעתי שקיבל את צל"ש המח"ט.

 

"אלה שקיבלו את הצל"ש עשו מה שהם היו צריכים לעשות, ככה מחנכים אותנו", סיפר לוחם בגדס"ר, רב"ט ברק אבנעים. " כיף לדעת שאתה ביחידה כזו שיש אנשים שמוכנים להקריב את הכול בשבילך ובשביל המדינה. רואים את זה גם סתם בהליכות בתרג״ד שבאים ועוזרים לך וגם אחר כך בלהיכנס אחריך למנהרה בעזה״

 

בנוסף, לטקס הגיעו גם מפקד יחידת רימון, אשר זכתה בצל"ש אלוף וסמל סהר אלבז, אחד משלושת החיילים שזכו בצל"ש הרמטכ"ל. אלבז חיסל במבצע 4 מחבלים מטווח 15 מטר, כשנשאר לבד בעמדה.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה