מנע חטיפת חייל וקיבל צל"ש

יאן מאיר אתר הגבורה, אתר צה"ל, 24 בפברואר 2015
מנע חטיפת חייל וקיבל צל"ש


סרן טל רבינוביץ' זיהה מחבל מנסה לגרור חייל במהלך מבצע 'צוק איתן', לא היסס - ומנע את ניסיון החטיפה. על גבורתו באירוע זה הוא יקבל הערב את צל"ש מפקד פיקוד הדרום. כך זה נראה מתוך הטנקהערב יעמוד על הבמה סרן טל רבינוביץ', מפקד פלוגה בגדוד "הבוקעים" של חטיבת השריון 401, כשמולו מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, ויקבל צל"ש על לחימתו במבצע "צוק איתן". רק לפני כחצי שנה לחם סרן רבינוביץ' במערכה ברצועת עזה, והיה בסיטואציה שונה לחלוטין.

הגדוד פעל ביישוב הפלסטיני ח'ירבת אח'זעה, מעוז חמאס הסמוך לחאן יונס, כ-500 מטרים מהגבול עם ישראל, כשכוחות מחטיבת הצנחנים נתקלו במחבלים וספגו מספר פגיעות. "שמעו על האירוע בקשר וקפצנו לשם עם הטנק", משחזר סרן רבינוביץ'.

באותם רגעים הוא מבין שמדובר במצב בו המהירות היא קריטית. את חשיבות ההגעה המהירה מבינים הלוחמים מספר דקות מאוחר יותר. "הגנו לבית שעליו דובר, והדבר הראשון שזיהינו זה חייל שוכב על הרצפה ומחבל שמנסה לגרור אותו", מסביר סרן רבינוביץ'. המחבל מבחין בטנק, עוזב את החייל וממהר להסתתר במבנה. "לא היה מקום לטעויות", מוסיף הנהג בצוות, סמ"ר (במיל') ברק כץ. "טל תפקד מהר תחת לחץ, ולקח את ההחלטות הטובות ביותר".

סרן רבינוביץ' נמצא לכל אורך האירוע בקשר עם מפקד גדוד "פתן" ומדווח לו על ההתקדמות. לאחר שכל הכוחות מתרחקים מהבנה, פותח סרן רבינוביץ' באש מקלעים לעבר המבנה כדי לחפות על חילוץ החייל. "טל היה על גג הטנק במשך כל האירוע", מספר הטען בצוות, סמ"ר ארקדי קוגן. "הוא לא רצה שניפגע, ולכן הוא הורה לכולנו להישאר בתוך הטנק כשרק הוא בחוץ".

לאחר מספר רגעים מבקש סרן רבינוביץ' אישור ממפקד הגדוד לירות פגז לתוך המבנה מטווח של 20 מטרים - טווח מאוד קרוב ואף מסוכן. הוא מקבל אישור, והצוות יורה את הפגז ומחסל את המחבל. אש של כוחות הנדסה וצנחנים משתקת בינתיים את יתר המחבלים והאירוע מסתיים.

מנע חטיפת חייל וקיבל צל"ש
"אני לא רואה בזה אירוע גבורה שלי - כולם היו חלק מזה". צילום: דובר צה"ל

רק בסוף האירוע מתבהרת חשיבותו - סרן רבינוביץ' וצוותו סיכלו חטיפת חייל. אלמלא היו מגיעים בזמן ופועלים בצורה הנכונה, אין לדעת מה היה עולה בגורלו. "אני לא רואה בזה אירוע גבורה שלי", מודה סרן רבינוביץ'. "כולם היו חלק מזה". לעומת זאת, לחייליו של סרן רבינוביץ' ברורה סיבת קבלת הצל"ש. "ברגעי משבר טל תמיד דרבן אותנו והחדיר בנו מוטיבציה", מספר סמ"ר קוגן.

"טל היה מופתע כאשר קיבל את הצל"ש", מגלה התותחן בצוות, סמ"ר הילל רוזן. "מבחינתו הוא כזה את המוטל עליו ולא מעבר לכך. אני יכול לומר שהייתי עם הרבה מפקדים בטנקים, וטל הוא האדם הכי מקצועי שהכרתי".

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה