חילוץ אח"י געש מהחוף הסעודי, תובנה מאוחרת

תא"ל (מיל.) אלי רהב אתר הגבורה, אפריל 2015
אלי רהב

אלי רהב


בספטמבר 1981 אח"י געש שהייתה בדרכה לאילת עלתה על החוף הסעודי במפרץ אילת. בידוד האזור נעשה על ידי ספינות ומסוקים. חילוץ הספינה ארך שלושה יממות. מבצע החילוץ הוגדר מבצע הולנדי מעופףחילוץ אחי געש מהחוף הסעודי, תובנה מאוחרת

בספטמבר 1981 אח"י געש שהייתה בדרכה לאילת עלתה על החוף הסעודי במפרץ אילת. בידוד האזור נעשה על ידי ספינות ומסוקים. חילוץ הספינה ארך שלושה יממות. מבצע החילוץ הוגדר מבצע הולנדי מעופף

בספטמבר 1981 אח"י געש שהייתה בדרכה לאילת עלתה על החוף הסעודי במפרץ אילת. בידוד האזור  נעשה על ידי ספינות ומסוקים.  חילוץ הספינה ארך שלושה יממות.  מבצע החילוץ הוגדר מבצע הולנדי מעופף

  אח"י געש היתה תשיעית מספינות הסער שנבנו בשרבורג ושלישית מדגם סער 3. הגיעה לארץ  עם ספינות שרבורג והוכנסה לשירות בשנת 1970. ב1980-1  עסק חיל הים בפינוי בסיסיו בסיני במסגרת מימוש הסכם השלום עם מצרים. חיל הים החזיר את פלגת ספינות  הטילים לים התיכון.

 מעבר כלי שיט ישראלים בתעלה נעשה אפשרי החידוש בדבר עינין אורחים להצטרף להפלגות. ההפלגות מצפון לדרום נעשו במתכונת "דרך צליחה" והפלגות מדרום לצפון נקראו "בואך לשלום"

 משיקולים  מבצעיים  שאף חיל הים להמשיך ולקיים יכולת תחזוקת ספינות טילים במספנה באילת כולל הוצאה מהמים בסינקרוליפט. ספינות טילים ביצעו תחזוקת חצי תקופה 36 חודש באילת. באמצע שנת 1981 הגיע תורה של אח"י געש לביצוע תחזוקה חצי תקופה -36 חודש.

 

סוגיות שהשפיעו על הארוע

 החוסר בקציני מחלקות מוסמכים - כמות יחידות הלחימה הברוכה משך ההכשרה הארוך הנדרש לרכישת הידע  המקצועי,   יצרו חוסר בקציני מחלקות מוסמכים. באח"י געש אוישו שתי המחלקות גנ"ק ונשק בקצינים ממלאי מקום.  בחודש אוגוסט העלה מפקד הספינה גבי שילה  בפני מפקד השייטת אריה רונה את בעיית החוסר בקצינים מוסמכים. מפקד השייטת העדיף  לאייש ספינות מפליגות על פני ספינה המיועדת לעמוד לתקופת אחזקה.

  התכנית – גובשה בפקודה שלן מלקת מבצעים. הספינה תצא מחיפה תעבור דרך נמל אשדוד ותוריד את נציגי מצ"ד, משם לפורט סעיד, מעבר תעלת סואץ, מעבר מפרץ סואץ ומצרי יובל,  מיצרי טיראן מפרץ אילת ולנמל הצבאי באילת.

 התכנון לא כלל כניסה  לנמל שארם א-שייח אף כי היה עדיין בידינו. לא הושמה מגבלה לגבי מעבר מיצרי טירן  בלילה או ביום.

 

יציאה לים - הספינה יצאה לים ב-22 ספטמבר בשעות הבוקר

 כניסה לאשדוד ויציאה – אנשי מצ"ד עברו עם קצין תחזוקה פלגתי והצ'יף על התקלות וירדו. התקלות לא נראו משביתות. לא ברור עם נעשתה החלטה על ידי המפל"ג בקשר לתקלות.  העובדה שהספינה הולכת לתקופת אחזקה ודאי השפיע. הספינה יצאה לים בצהריים בדרך לפורט סעיד התברר שקו החרטום אינו מופיע בצגי המכ"ם. טכנאי המכ"ם לא הצליח לתקן את התקלה.

 מעבר התעלה ומפרץ סואץ -  הספינה עברה את התעלה ומפרץ סואץ ללא בעיות ומהר יותר מהתכנית.

 מעגן שארם א-שייח - ביום ד בערב הודיע מפקד הספינה למפקד ההפלגה כי הוא מרגיש עייפות ומציע להיכנס לעגינה בשארם א-שייח למנוחת לילה.   אך מפקד ההפלגה לא נתן גיבוי למפקד הספינה ולא אישר כניסה למעגן.

 התפתחות התקלה

 מפרץ אילת – הספינה התקדמה לפי תכנית ההפלגה קורס 016,  מהירות 27 קשר. הנתיב מוביל במרכז המפרץ כ-5 מייל מכל צד. לילה חשוך גלים צפוניים בגובה פחות מחצי מטר. הספינה בעמדות שיוט מפקד הפלגה ומפקד הספינה בחדר המפקד.

 בשעה 02:45 היתה ירידת מתחים כללית. שנבעה מכך שגנרטור מס 1 קיבל סתימת דלק ירד בסיבובים. המתח ירד מתחת ל-380 וולט.

 העומס עבר באופן אוטומטי   ללוח האחורי וניתק את עצמו מלוח חשמל קדמי.  גנרטור 3 החל לרדת בסיבובים אך התייצב. קצין משמרת מכונה רץ להניע את גנרטור מס 2.

 התקלה כעת מיצתה את עצמה אך אז התערב  מ"מ קצין הנשק שנמצא במי"ק והורה להדמים מכשירים כדי להקל את העומס על מערכת החשמל.  

 המוכ"ם  כיבה חלק מהמכשירים בטעות כיבה את הממיר האחורי שהיווה את מקור האספקה של 115 וולט 400 הרץ ללוח. כתוצאה מסגירת הממיר הפסיק המכ"ם הראשי את השידור ועוקבי מצפן הג'ירו ושולחן המי"ק כבו. האזעקה המיועדת להתריע על אבדן הכיוון במצפן הג'ירו אינה נשמעת.

 קצין המשמרת בגשר לא מבחין בכך שההגה אינו משפיע על הכיוון בעוקב המצפן. הוא נשאר בגשר הסגור ולא מבחין בשינוי כיוון תנועת הספינה. כוכב הצפון שינה מקומו והגלים שהיו מול החרטום באים מהצד. האורות של דהב שהיו בצד שמאל עברו לכיוון הירכתיים. ולא מבחין בצללית ההרים בחוף הסעודי שמול החרטום.

 בקר האש רמי נבון מגלה יזמה תופס את מיקרופון רשת הפיקוד ומבקש אישור להפעלת מב"א.  מתוך ידיעה שישמעו אותו בחדר המפקד.

 המפקד מתעורר רץ לגשר  ומגיע בדיוק בזמן כדי לספוג את מכת העליה על החוף. לפי כוכב הצפון בדופן שמאל מבינים שהם על החוף הסעודי.

  רמצ"ד חנוך בן אליהו מגיע  למקום ומרכז את פעילות ההנצלה.

ספינת טילים של חיל הים ודבורים נשלחים למקום ומבודדים את הארוע מהתערבות כלי שיט סעודיים.

 גוררות מנמל אילת מגיעות ונקשרות אך לא ניתן למשוך את הספינה מהחוף. הוברר גם כי בתחתית  יש הרבה חורים לסתום לפני שהספינה תרד למים

 מסוקים מפנים את האנשים המיותרים ואת הטילים מסיפון הספינה.  נחתת שיצאה במכשירות מוכנסת לפעולה ומעבירה טרקטורים די-7 ודי-9.  לאחר 62 שעות מצליחה הספינה לרדת  מהשונית כל זאת בניהול אישי במקום של ראש מספן ציוד.  הספינה הוכשרה באילת ולאחר שנה וחצי הוחזרה לכשירות

 

חילוץ אח"י געש מהחוף הסעודי, תובנה מאוחרתאוחנה יצחק
1. בב
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה