פתח הודעה בוואטסאפ בלב ים: "קיבלת צל"ש"

יואב זיתון אתר הגבורה: YNET, 1 בדצמבר 2015
יורי זויב

יורי זויב


סמ"ר במיל' יורי זוייב, ששירת כחייל בודד בגדוד קרקל, הציל את חיי חברו לגדוד תחת אש מחבלים. בשבוע שעבר הוענק לו צל"ש בגין תפקודו. "אחרי הפינוי לאמבולנס חזרתי להילחם עד שהמחבלים חוסלו", סיפר ל-ynetרעות, נחישות ואחוות לוחמים: סמל ראשון במיל' יורי זוייב הפליג בחודש ספטמבר באונייה שאותה אבטח במסגרת תפקידו. מול חופי איטליה הוא קיבל הודעת וואטסאפ לטלפון הנייד שלו, וכשפתח אותה הופתע לגלות כי מפקדו בשירות בישר לו על ההחלטה להעניק לו צל"ש. בשבוע שעבר הוענק לזוייב העיטור בגין גבורתו במהלך סיכול ניסיון החדירה של חמושים מגבול מצרים לפני יותר משנה.

 

בתקרית הקשה נורתה אש ממקלעים וממטולי RPG מכיוון סיני לעבר כוח צה"ל. סרן אור בן יהודה, מפקדת פלוגה מגדוד קרקל, נפצעה בינוני בתקרית ועל תפקודה בקרב זכתה בצל"ש. לוחם צה"ל נפצע אז באורח קשה, וחייו ניצלו הודות לטיפול תחת אש שקיבל מחברו לגדוד, סמ"ר זוייב.

טקס הענקת הצל"ש (צילום: דובר צה"ל)
טקס הענקת הצל"ש(צילום: דובר צה"ל)

ההודעה שבה התבשר זוייב על קבלת הצל"ש ()
ההודעה שבה התבשר זוייב על קבלת הצל"ש

ההורים הגיעו מאוקראינה (צילום: דובר צה"ל)
ההורים הגיעו מאוקראינה(צילום: דובר צה"ל)

הלוחם, שכבר הספיק להשתחרר מהצבא, הגיב בביישנות ובצניעות להחלטה להעניק לו צל"ש. במאמץ משותף של כל המשפחה, הגיעו לארץ במהלך החודש הוריו של הלוחם ונחשפו לגבורת בנם ששירת כחייל בודד.

 

"קפצנו לזירה שבה הותקלה אור המ"פית כשאני הייתי נהג חפ"ק המג"ד", שחזר זוייב בשיחה עם ynet. "יצאתי מהג'יפ וראיתי את הקשר של אור פצוע על הקרקע. מיד גררתי אותו אל מאחורי הג'יפ כדי שיהיה לו מחסה. זיהיתי שהוא קיבל כדור בכתף השמאלית שנעצר באגן".

 

זוייב, חובש בהסמכתו הצבאית, החל בטיפול של פתיחת וריד והחדרת אינפוזיה לייצוב מצבו של הפצוע, והחזיק אותו בחיים. "שוחחתי איתו כל הזמן כדי לוודא שהוא לא מאבד את ההכרה, כשבזמן הזה נמשך הירי מעלינו, כולל פיצוצים של פצצת ה-RPG שירו החמושים. אחרי שפינינו אותו לאמבולנס הצבאי תוך שש דקות, חזרתי להילחם עם יתר הלוחמים מקרקל עד שהמחבלים חוסלו או ברחו. לא הייתה לי ברירה אלא לטפל בו".

 

"יורי הגדיל ראש" 

זוייב עלה לארץ ב-2011 במסגרת תוכנית "נעלה", למד בפנימייה בכפר סיטרין, ובמהלך שירותו יצא לקורס מ"כים מוקדם. לאחר מכן הוא אף יצא לקורס קצינים משמנו נשר בעקבות פציעה בברכו. "לא מוזר

לי לקבל את הצל"ש שנה אחרי האירוע, וזה אפילו מרגש להביא את המשפחה שלי לבסיס בו שירתי בגזרת הר חריף. הצל"ש הוא לא בשבילי אלא לכל גדוד קרקל, כי בסך הכול הייתי בורג שעשה את מה שציפו ממנו לעשות".

 

המג"ד של זוייב בזמן הפיגוע, סגן-אלוף יניב פרידמן, מכהן כיום כסגן מפקד החטיבה המרחבית אילת. המפקד לא חסך סופרלטיבים על פקודו לשעבר. "למרות שהוא היה לוחם- נהג בחפ"ק, יורי הגדיל ראש ועל דעת עצמו דאג שתמיד תהיה לנו בג'יפ ערכת ציוד רפואי מתקדם, שבה הוא השתמש כדי לטפל בחברו הפצוע".

 

סא"ל פרידמן הוסיף כי "קרקל זו יחידה צעירה יחסית שזקוקה לסמלים כמו יורי, וחיילים בגדוד היום רואים בו דוגמה. בזמן הקרב הוא חיפה על חבריו, השתתף בלחימה כשירה מחסניות שלמות, טיפל בחברו תחת אש תוך שהוא מסכן את חייו. זו מקצועיות, אחריות ורעות. הייתי שמח להיות בעוד 10 היתקלויות לצדו של יורי".


מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה