החקלאי שתיקן עשרות טנקים תחת אש

עופר אדרת אתר הגבורה, הארץ 30 במארס 2017
אמנון לב, באדיבות המשפחה

אמנון לב, באדיבות המשפחה


רס"ן במיל' אמנון לב, שמת החודש בגיל 87, הוא קצין החימוש היחיד שקיבל את עיטור העוז. במלחמת יום כיפור, ברמת הגולן, תחת אש כבדה ממנה אף נפצע, הקים "בית חרושת לטנקים", כדבריובמלחמת יום הכיפורים תיקן קצין החימוש אמנון לב עשרות טנקים פגומים. הוא וחייליו עשו זאת ללא כלי עבודה מתאימים, בתנאים לא תנאים ותחת אש כבדה. תוך כדי עבודתו גם חילץ פצועים, פינה גופות מטנקים בוערים, ונפצע בעצמו. אחרי המלחמה הוענק לו עיטור העוז. החודש מת בגיל 87.

לב נולד ב-1930 ליהודית ויצחק בביתניה ליד הכנרת. בגיל 17, הצטרף לפלמ"ח ושירת בפלי"ם בנמל חיפה. להתמחות בחימוש הגיע במקרה: במלחמת העצמאות הצטרף לגדוד 89 שהקים משה דיין. "בשער המחנה עמד אדם ושאל אותי אם אני יודע לתקן טרקטור. אמרתי שלא. יש לי פירדה בבית", סיפר לימים. "לא חשוב, אתה בחימוש", השיב לו.

ב-1956, במבצע קדש, שירת כסמל חימוש בצוות של טנקים שפעל לאורך רצועת עזה. במלחמת ששת הימים היה קצין חימוש גדודי בחטיבה של ישכה שדמי בסיני. ב-1973, עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, כשהוא בן 43, התנדב לשרת כקצין חימוש בגדוד 61 בחטיבת השיריון "אגרוף הברזל" של יוסי פלד, שלחמה ברמת הגולן.

לב במלחמת סיני. "את מעשי הגבורה של אנשי החימוש לא מזכירים, אך הם ניצחו את המלחמה. הם מגש הכסף"
המשפחה

סיפור הגבורה שלו מתואר באתר "הגבורה" שמנהל עפר דרורי. "היינו בית חרושת לטנקים", סיפר. את המשימה הראשונה - להחליף קנים לשני טנקים שנפגעו - הטיל עליו המג"ד, משה מלר, זמן קצר לאחר תחילת הלחימה. "לא היה לי מושג איך אעשה זאת. לא היו קנים ולא היו אמצעים להחלפה", סיפר לב. התוכנית שאילתר הצליחה לבסוף: הוא ליפף חבל עבה על הקנה של הטנק וקשר את צדו השני למנוף. "הרמנו את המנוף ואז הסתובב הקנה והשתחרר מן ההברגה", תיאר.

חוליית החימוש עליה פיקד נעה אחרי המג"ד וטיפלה בכל טנק שנזקק לטיפול. "הסורים הפציצו כל הזמן, והאנשים שלי תיקנו", סיפר. באחת ההפגזות נפצע בעצמו בעודו מחלץ פצועים. "התהפכתי ונפלתי. חוליות השרשרת של הטנק פגעו בי. שברתי שתי חוליות, יד ושתי רגליים", סיפר. אלא שמבית החולים אליו פונה נמלט חזרה לחזית "ברגע שהאחיות הסתלקו לרגע", כדבריו.

במהלך הלחימה נפצע גם המג"ד מלר, ולב נקרא להחליף אותו לכמה שעות, חרף העובדה שלא היתה לו הכשרה מתאימה ובעודו פצוע בעצמו. "עד לרגע זה דאגתי בעיקר לטנקים, ופתאום, כמג"ד, היה עלי לדאוג גם לחיילים", סיפר. בהמשך ירד לדרום ושירת בחזית מצרים עד סוף המלחמה. "את מעשי הגבורה של אנשי החימוש לא מזכירים, אך הם ניצחו את המלחמה ברמת הגולן. אנשי החימוש הם מגש הכסף", אמר.

לב, תושב מושב כפר ויתקין, היה חקלאי בחייו האזרחיים. הוא הותיר את אשתו אביבה, בנו עופר (בתו דפנה מתה בטרם עת), שבעה נכדים ושלושה נינים.

אמנון לב


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה