"מדוע נשארתי בחיים? כי יריתי ולא עצרתי לרגע"

עופר אדרת אתר הגבורה, הארץ 7 ביולי 2017
ברוך הראל 2016

ברוך הראל 2016


תא"ל במיל' ברוך הראל ("פינקו"), סגנו של גורודיש במלחמת ששת הימים, קיבל את עיטור המופת על אומץ שהפגין בפעולות רבות, בהן השמדת טנק פיקוד מצרי ברימונים. במלחמת ההתשה פיקד על הפשיטה המשוריינת הראשונה של צה"ל בסואץבמלחמת ששת הימים לחם ברוך הראל ("פינקו") כסגן מפקד חטיבת שריון - חטיבה 7 עליה פיקד שמואל גונן ("גורודיש"). על מספר פעולות יוצאות דופן שביצע אז קיבל את עיטור המופת.

ברוך הראל, פינקו
ארכיון

ב-5 ביוני 1967 החל פינקו לנוע לכיוון דרום, כשלפתע התחילה הפגזה צפופה מהצד המצרי. חלק מן הטנקים שלו נע, אחרים נתקעו ולא זזו. השטח היה ממוקש כולו ובמקום שרר בלגן. "ראיתי שציר התנועה סתום, ירדתי מן הזחל"ם שלי, כדי לאתר מעבר נוח לטנקים", סיפר. ואז הבחין בפרדס, והוביל דרכו את הטנקים. "אם הערבים מעבדים את האדמה, סימן שאין שם מוקשים", אמר.

בהמשך תיאר: "כל תושב שהיה לו אקדח ורובה, ירה עלינו. הם הרביצו מכל הפינות ומכל החלונות ואנו לא נשארנו חייבים לאף אחד". בדרך לרפיח השמידו חייליו "כל כלי רכב מצרי שמזדמן לנו", כדבריו. בהמשך, ספגו חייליו "אש תופת איומה". רבים נפצעו. "גם אני קיבלתי רסיס בפנים, אבל לא התייחסתי לזה כמו לפציעה, ולא חבשתי בכלל", אמר.

למבואות אל עריש הגיע עם טיפת הדלק האחרונה. "יריתי בכל עצם חשוד שצץ מולי", סיפר. ואז, לפתע, נעצר מולו טנק פיקוד מצרי. פינקו לא היסס, ירה גפ לעברו, התקרב וזרק לעברו רימון.

פינקו (באמצע) בפשיטה על סואץ, מלחמת ההתשה
ארכיון

בהמשך נע לערב מתחם הג'יראדי בצפון סיני - "מקום איימים שלא חלמתי עליו בסיוטים השחורים ביותר", כדבריו. "התחלנו להמטיר אש לכל הצדדים", סיפר. לצד זאת, הוביל את ההסתערות בכיבוש מוצבי ביר לחפן וטיהר את מוצבי ביר-חמה בעמדו בראש כוח קטן ביותר. באתר "הגבורה", שמתעד מידע על גיבורי ישראל, נכתב כי פינקו "חיפש מגע עם אויב, וכאשר נקלע לקרב, הוביל תמיד בראש הכוח המסתער".

הוא נולד ברומניה ב-1931, ועלה לישראל ב-1949. תחילה גר בקיבוץ רמת השופט ובהמשך ביבנאל. בחיל השיריון החל כטוראי והתקדם בסולם הדרגות. אחרי הצלחותיו במלחמת ששת הימים, אמר: "מדוע נשארתי בחיים אחרי כל העניינים האלה? מפני שהייתי בתנועה כל הזמן, מפני שיריתי, ולא נעצרתי לרגע, אף לא לרגע".

ברוך הראל, פינקו
ארכיון

במלחמת ההתשה, ב-1969, פיקד על "מבצע רביב" - פשיטה בה הונחתה יחידה משוריינת של צה"ל במפרץ סואץ ופגעה בכוחות מצריים. "המבצע נועד להבהיר למצרים שהמלחמה תתנהל גם בחזיתות פחות נוחות להם ושהתגובה הישראלית תהיה קשה וכואבת", הסביר פינקו. במבצע נהרגו כמאה מצרים בהם גנרל. במלחמת יום הכיפורים, כסגן מפקד אוגדה 252, חצה את התעלה והתקדם עד לק"מ ה-101 בדרך לקהיר. ב-1979 פרש מצה"ל בדרגת תת-אלוף.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה