דברי יאיר רחלי בעל עיטור הגבורה בטקס פתיחת שנת ה-70 לצה"ל

יאיר רחלי ודו"צ
יאיר רחלי מקבל את סיכת ה-70 מהרמטכ"ל

יאיר רחלי מקבל את סיכת ה-70 מהרמטכ"ל


בטקס נאם הרמטכ"ל וניתנה ליאיר רחלי לשאת דברים.היום (ד׳), י״א בכסלו התשע״ח, 29 בנובמבר 2017, התקיים אירוע פתיחת שנת ה-70 לצה״ל ולמדינת ישראל במעמד הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט ונציגי פורום המטה הכללי. באירוע הוקירו תודה על פועלם של שנים עשר מקבלי ״אות גיבור ישראל״ במלחמת העצמאות, במעמד בני משפחותיהם. בטקס קיבלו בני משפחותיהם של מקבלי האות תעודת הערכה מהרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, וסיכת 70 שנה לצה״ל. כמו כן, בטקס נכחו נציגי המחתרות שפעלו בשנת תש״ח והגיבור האחרון שעודו בחיים, רב״ט יאיר רחלי.


ב-30 בנובמבר 1947 פרצה מלחמת העצמאות. מיד לאחר הכרזת תכנית החלוקה באו"ם, תקפו ערביי ישראל את הישוב היהודי בארץ. הקרבות היו קשים, אך בעוז רוחם ואומץ ליבם גברו הלוחמים על הכח העויין. ביוני 1949 קיבלו גיבורי ישראל את אות גבורתם מנשיא המדינה, חיים ויצמן. שמונה מהם קיבלו את האות בעודם בחיים וארבעה קיבלו את האות במותם על ידי בני משפחותיהם.


רב"ט יאיר רחלי לחם בגדוד 1 מחלקה 1 של הפלמ"ח והוא בן 88 כיום. את האות קיבל על פועלו בפעולת תגמול בשפרעם בשנת 1948, שם הופתע הכח על ידי מארב ערבי. רחלי, בהחלטה נועזת, התקדם לעבר הכח העוין וזרק רימון בצורה מדויקת, כך שיוכלו הוא וחבריו לצוות לסגת מהמקום עם מספר פצועים מנימאלי. מספר חודשים לאחר מכן, נקלע יאיר לקרב במלכיה שם נפצע קשה וסיים את דרכו המבצעית במלחמה.


מדברי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט: ״במשך 70 שנות עצמאותה של המדינה, נשזרו בעברנו המשותף סיפורים על תעצומות נפש, המוכיחים את מקומה של הגבורה ביסוד הווייתנו. החל מהחייל הצעיר שהסתער בשארית כוחותיו אל עבר האויב ומנע בגופו את התקדמותו, ועד האדם שהיה מוכן לחרף את נפשו למען חבריו ולמען המשימה.

בני המשפחות היקרים, אנשים אלה היו יקיריכם. אנשים עזי נפש, אשר הדגימו בפועלם מה היא ערכיות אמיתית, רעות ונאמנות- למשימה, לחבר לנשק ולעם ישראל כולו.

בחלוף שבעה עשורים מקום המדינה, אני מבקש להביט על שהשגנו משתי נקודות מבט: ראשית, מנקודת מבטו של לוחם שהשתתף באופן פעיל וממשי במאבק לביטחונה של הארץ. שנית- מנקודת מבטו של מי שעומד היום בראש צבא ההגנה לישראל, ומביט אל עבר צבא עם ממלכתי האוחז בעליונות על אויביו בעיתות שגרה, חירום ומלחמה. צה״ל הוא צבא השואב מעברו את ההכרה באחריותו בת 70 השנים, ומחויב לאפשר לאזרחי המדינה ולתושביה לחיות בביטחון ולשגשג בארצם. אל מול איומים קרובים ורחוקים, נוסיף לזכור שזוהי משמרתנו- אנו נושאים באחריות להמשך ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל. למען 70 השנים שעברו, ולמען השנים הבאות״.


דברי יאיר רחלי והרמטכ"ל בטקס

יאיר רחלי נואם בטקס השבעים לצהל אצל הרמטכל from offer drori on Vimeo.


סרטון מהטקס המקורי בו קיבל יאיר רחלי את עיטור הגבורה (באדיבות ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה