לראשונה במערכת הביטחון: עיטור המופת לחובש ומפקדו שנהרגו לפני 64 שנים

ישי פורת אתר הגבורה, YNET , 6 בנובמבר 2018
לראשונה במערכת הביטחון: עיטור המופת לחובש ומפקדו שנהרגו לפני 64 שנים


ב-1954 נתקל צוות לוחמי מג"ב בחיילי הלגיון הירדני ליד בית שמש. המפקד, מפקח משולם בר נתן ז"ל, הורה לחייליו לסגת ונשאר לבדו במערכה מול האש הצולבת. הוא נפצע אנושות ולבסוף נהרג. החובש, טוביה וולפסטאל, שב כדי להצילו - ומת גם הוא. היום, בטקס מרגש שערכה המשטרה, הוענק לשניים אות ההערכהוהם נותרו שניהם, והם גלויים לאש: בשנת 1954, במסגרת פעולות שמירה על גבולות המדינה, נתקל צוות לוחמים של משמר הגבול בחיילי הלגיון הירדני באזור בית שמש. מפקד הפלוגה, מפקח משולם בר נתן, הבין כי יחסי הכוחות בין הצדדים לא מותירים לכוח שתחת פיקודו סיכוי - והורה לחייליו לסגת תחת האש הירדנית ולמלט עצמם למקום מסתור. 

 

בעוד שחייליו ממלטים עצמם מן התופת, נפצע בר נתן אנושות מירי הלגיון הירדני. אחד הלוחמים, טוביה וולפסטאל, ששימש חובש, עזב את מקומו הבטוח בשטח ופתח בריצה לכיוונו של מפקדו כדי לטפל בו.

 

וולפסטאל - ניצול שואה שעלה לארץ לבדו לאחר שרוב משפחתו נרצחה בידי מכונת ההשמדה הנאצית - ספג קליע ונהרג. הוא נטמן בבית העלמין האזרחי בחיפה ובמשך 54 שנים לא פקד איש את קברו.

 

טקס עיטור המופת לחיילים שנרצחו בהתקלות עם הלגיון הירדני ב1954 (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

טקס עיטור המופת לחיילים שנרצחו בהתקלות עם הלגיון הירדני ב1954 (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

טקס עיטור המופת לחיילים שנרצחו בהתקלות עם הלגיון הירדני ב1954 (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יחידת ההיסטוריה של משמר הגבול בסיוע של שגרירות ארצות הברית בישראל החלה בחיפושים אחר קרוביו של וולפסטאל - והצליחה להתחקות אחר עקבותיה של אחותו, לילי, כיום בת 85, שמתגוררת בניו ג'רזי יחד עם בנה הקרוי על שמו של אחיה המנוח ושני נכדיה.

 

הארבעה הובאו לישראל כדי לקבל את העיטור בשמו ואתמול, בפעם הראשונה, עלו יחד עם לוחמים ממג"ב לקברו בבית העלמין שבחיפה - שם התקיימה אזכרה משטרתית.

 

מפקדו של טוביה וולפסטאל, משולם בר נתן, הוא החלל הראשון שנקבר בחלקה הצבאית בהר הרצל. במרוצת השנים אבד הקשר עם משפחתו, אך יחידת ההיסטוריה של משמר הגבול איתרה בתום שנה של מחקר את קרוביו - ויצרה עימם קשר במטרה להודיע להם על הכוונה להעניק לו את עיטור המופת.

 

היום (ג'), בטקס מרגש שערכה המשטרה בבית שמש, הוענק לשניים כאמור העיטור השלישי בחשיבותו. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר, כי "כשקוראים את תיאור המקרה, קשה שלא לחשוב על השיר 'בלדה לחובש'. על מפקד פצוע שנותן פקודת נסיגה לכוח שלו תוך שהוא נשאר לחפות עליו, ועל חובש שמתעקש להישאר ליד מפקדו הפצוע, עד הסוף המר.

 

"יותר מ-60 שנה אחר כך, רס"ר הדס מלכא ז"ל, לוחמת מג"ב אמיצה, מלאת שמחת חיים, שהתעקשה לשרת שירות משמעותי, נאבקת בכוחותיה האחרונים במחבל בשער שכם ומונעת בכך את המשך מסע ההרג של אותו מחבל. לצידם, ואזכיר כאן רק את הנופלים במערכה, רס"מ יוסי קירמה ז"ל, רס"מ האיל סיתוואי ז"ל, רס"מ כמיל שנאן ז"ל, סמ"ר סולומון גברייה ז"ל, ורק לאחרונה האזרח ארי פולד ז"ל, שרדף אחרי מחבל לאחר שנדקר על ידיו, והצליח לירות בו לפני שהתמוטט ומת. גברים ונשים, עולים וותיקים, מכל קצוות הארץ, בני כל המגזרים והדתות. שוטרים, לוחמים ואזרחים שהמשותף להם הוא ערך השליחות, אהבת הארץ והצלת חיי אדם".


מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה