ממצאי התחקיר והלמידה בעקבות המבצע המיוחד בחאן יונס

מערכת אתר צה"ל 7 ביולי 2019
ממצאי התחקיר והלמידה בעקבות המבצע המיוחד בחאן יונס


בשבוע האחרון סוכמו על-ידי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ממצאי התחקיר המבצעי וצוות הבחינה והלמידה של המבצע המיוחד בחאן יונס, מ-11 בנובמבר 2018. זאת, לאחר תהליך תחקיר ארוך ומקיף, שכלל מספר הצגות תחקירים של הצוותים המקצועיים אשר תחקרו את המבצע.באירוע נהרג סא"ל מ' ז"ל כתוצאה מירי תועה במהלך חילופי אש עם מחבלי חמאס, ונפצע קצין נוסף באורח בינוני במהלך פעולת החילוץ. סיכום הרמטכ"ל, שהגיע לסיומו בשבוע שעבר, נערך בהשתתפות מפקדי מערך המבצעים המיוחדים, סגן הרמטכ"ל, ראש אגף המבצעים, ראש אגף המודיעין, מפקד חיל האוויר וראש צוות הבדיקה המטכ"לי, אלוף (מיל') ניצן אלון.
 
לאחר המבצע, מינה הרמטכ"ל דאז, רא"ל (מיל') גדי איזנקוט, צוות בראשות אלוף (מיל') ניצן אלון, לבחינה וללמידה של האירוע ולגיבוש המלצות ברמה המטכ"לית, הרב-זרועית והבין-ארגונית של המערכים המבצעיים המיוחדים. בצוות לקחו חלק מספר קצינים בכירים בסדיר ובמילואים, וכן נציגים בכירים מגופי בטחון נוספים. אותו הצוות פעל בהתבסס על מסקנות התחקיר המבצעי שהוביל מפקד מערך המבצעים המיוחדים, תא"ל ג', ולצד צוותים מקצועיים חיצוניים נוספים שפעלו לתחקור המבצע.

רא"ל כוכבי קיבל את ממצאי התחקירים כפי שהוצגו לו על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ואלוף (מיל') ניצן אלון, ושיבח את תהליך התחקור והלמידה הנוקב והמקצועי. כמו כן, בוצעו מספר שיחות של ראש אמ"ן ומפקדים נוספים של הכוחות עם הלוחמים כדי ללמוד על האירוע בצורה הטובה ביותר. הרמטכ"ל קבע כי משימת המבצע לא הושלמה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא"ל מ' וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים.

"זהו אירוע יוצא דופן אשר מכוון זרקור על פעילות רחבה של יחידות, מערכים וגופים שלא מורגלים בדרך כלל לעסוק בהם", ציין דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "גזרת עזה מורכבת מאוד, הן מבחינת מאפייני האוכלוסייה והן מבחינת מורכבויות שלא קיימות בזירות אחרות. מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות".

"כוח של מערך המבצעים המיוחדים נקלע לסיטואציה מבצעית מורכבת באזור חאן יונס שהביאה אותו לבצע חילוץ בשטח", הסביר תא"ל מנליס. "אותו כוח הצליח לשהות בשטח גם לאחר שנחשף, וזאת בעקבות התנהלות ראויה להערכה של סא"ל מ' שהוביל את הכוח במשך דקות ארוכות, גם לאחר שהוחשדו אנשיו".

"משנוצרו תנאים מסוימים שסיכנו את חיי הכוח", עוד הוסיף תא"ל מנליס, "מפקד אחד הכוחות, סא"ל א', פותח באש לעבר קבוצת מחבלי חמאס שנמצאים בשטח. במסגרת חילופי הירי, נהרג גם סא"ל מ'".

"סא"ל א' לוקח את הכוח ואת שני הפצועים לרכב שבו הוא נמצא ומצליח להחזיק את הכוח בשטח למרות הירי", מתאר דובר צה"ל. "מתבצע חילוץ בסיוע מסוק יסעור של חיל האוויר, כשההחלטה עליו מתקבלת בחפ"ק המבצע".
 
"הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך", המשיך תא"ל מנליס. "גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ"לית, אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תוכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית".
 
הרמטכ"ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. עוד הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

רא"ל כוכבי ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ"ק ובפרט את סא"ל א' אשר פעל בקור רוח, באומץ לב ובגבורה ואפשר את חילוץ הכוח. הרמטכ"ל שיבח את כוחות חיל האוויר וגורמי הרפואה של החיל על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית ראויה.

"הוקמה ועדת צל"שים", מוסיף דובר צה"ל, "הכוללת את נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, ראש אגף התקשוב וראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, שידונו בהמלצת הצל"שים על תפקוד הכוח בראשות סא"ל א', סא"ל מ' ועל פעילות ההסחה ופועלם של אנשי חיל האוויר בשטח".

"נמשיך לחבק וללוות את משפחתו של סא"ל מ' ז"ל שגילה גבורה, אחריות ורעות לנשק", מציין תא"ל מנליס.

צה"ל ימשיך לתחקר את עצמו באופן יסודי ונוקב, להפיק לקחים, ללמוד ולהשתפר וכל זאת על מנת לבצע את משימתו בדיוק ובשלמות.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה