דן רייזינגר, זוכה פרס ישראל לעיצוב, נפטר בגיל 85

עפר דרורי
דן רייזינגר, צילום: ויקיפדיה

דן רייזינגר, צילום: ויקיפדיה


דן רייזינגר עיצב את סמלי שלושת העיטורים: גבורה, עוז ומופתבשנת 1970 התקבל חוק העיטורים של צה"ל. לאחר כניסת החוק לתוקף עלה הצורך עפ"י סעיף 9 לעצב את העיטורים עצמם. שר בטחון מינה את האלוף אפרים בן ארצי (במיל.) ליו"ר הוועדה לבחירת עיצוב האות. הוועדה כללה אנשי צבא ואזרחים ופרסמה תחרות לעיצוב העיטורים.

הוגשו 194 הצעות ואף לא אחת מהן התקבלה. לאור מצב זה פנתה הוועדה מיוזמתה לשישה אומנים בבקשה שיגישו את הצעותיהם. בסיום החליטה הוועדה פה אחד על הצעותיו של דן רייזינגר כהצעות הזוכות, לכל עיטור נמסרה הצעה נפרדת. ההצעות אושרו בישיבת ממשלה בינואר 1973 וחולקו לראשונה באפריל 1973 במסגרת וועדת ההמרה שקבעה מי מהצל"שים שהוענקו לפני קיום החוק יומרו לעיטורים ובאיזה רמה.

את הצבע הצהוב כרקע לעיטור הגבורה בחר רייזינגר וזאת לאחר שבגיל 8 בהיותו ביוגוסלביה נאלץ לשאת את הטלאי הצהוב על דש בגדו. בראיון שנתן לאחר שנים אמר רייזניגר בהתייחס לצבע הצהוב ברקע העיטור: "כדי שהגבורה של עכשיו תהפוך את כל הצהוב בהיסטוריה היהודית לגבורה, תהיה כאילו רפלקטור, זרקור שיאיר אותם באור אחר".

עיטור העוז שגם אותו עיצב היה ברקע אדום ועיטור המופת ברקע כחול. לדבריו עיטור הגבורה עם מגן הדוד והרקע הצהוב הוא סמל יהודי, ועיטור העוז עם הדמיון למנורה הוא סמל של מדינת ישראל. עיטור המופת הוא ברקע כחות המסמל את צבע הלאום.

דן רייזינגר, זוכה פרס ישראל לעיצוב, נפטר בגיל 85  דן רייזינגר, זוכה פרס ישראל לעיצוב, נפטר בגיל 85  דן רייזינגר, זוכה פרס ישראל לעיצוב, נפטר בגיל 85נדמה לי שהחיבור המסמל ביותר את החיבור שבין הטלאי הצהוב שנאלצו יהודים ללבוש על בגדם בזמן השואה ועיטור הגבורה בא לידי ביטוי בצילום שצולם באושוויץ בתחילת שנות האלפיים בו נראית משלחת של צה"ל בביקור במחנה כאשר פנחס נוי בעל עיטור הגבורה במדים ועל חזהו עיטור הגבורה ברקע הצהוב (הצילום באדיבות המשפחה, צילומי הסמלים באדיבות אתר הגבורה).


דן רייזינגר, זוכה פרס ישראל לעיצוב, נפטר בגיל 85


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה