הצילו את ישראל ממלחמה

יואב לימור אתר הגבורה, ישראל היום, 27 בדצמבר 2019
הצילו את ישראל ממלחמה


בהסתבכות של הכוח המיוחד בחאן יונס קיבל סא"ל א' את ההחלטה שהצילה את האירוע כולו, ושגרמה לכוח להיעלם מעיניהם של אנשי חמאס שדלקו אחריו • גם טייסי תפקדו בצורה מושלמת, תחת תנאים בלתי אפשרייםנדירים המקרים שבהם צל"ש ממעיט מגודל המעשה; שהאירוע, כפי שהתנהל במציאות, היה מורכב ומסוכן וקיצוני פי כמה מכל מה שייכתב אי פעם על מגילת הקלף שמתארת את מה שקרה.

המבצע המיוחד שהסתבך בחאן יונס, בנובמבר 2018, הוא אחד המקרים האלה. תרחיש קיצון, שלא אירע מעולם בעבר וחייב את כל המערכות לתפקוד מושלם, כדי להחזיר הביתה לוחמים שנמצאו בשטח אויב, תחת אש, בסכנה לחייהם.
הרבה דובר על תפקודם המצוין של טייסי מסוק היסעור באירוע הזה. הקברניט, רס"ן ע', וסא"ל (מיל') נ', וכן המכונאי המוטס האחורי, רס"מ ק', שפעלו בקור רוח מרשים כשנחתו בלב הרצועה וחילצו משם את הלוחמים. למרות הירי מסביב והסכנה הברורה למסוק, לצוות וללוחמים, סירב נ' לעזוב את השטח במשך יותר משלוש דקות, עד שווידא שכל הכוח נמצא בבטן המסוק. הצוות קיבל צל"ש מפקד חיל האוויר על תפקודו באירוע; כמה לוחמים והצוות הרפואי מיחידה 669, שהיו במסוק, קיבלו צל"ש מטעם מפקד בסיס תל נוף.
שלושה לוחמים מאנשי מערך המ"מ, שהשתתפו במבצע, קיבלו את צל"ש הרמטכ"ל: סא"ל מ', שנהרג, סא"ל א', מפקד הכוח המסתערב, ולוחם נוסף בכוח. כמה לוחמים קיבלו צל"ש של ראש אגף המודיעין. 
תפקודו של א' באירוע היה לא פחות מהרואי. אילו התנהל כך במלחמה, היה מקבל את עיטור העוז או הגבורה. נכון שכמפקד, הוא היה גם אחראי לתקלות שהובילו לחשיפת הכוח, ובהן החלטה אחת שגויה שלו. אבל אי אפשר לבצע מבצעים כאלה באופן חלק תמיד.
בחאן יונס מצא א' את עצמו באירוע חסר תקדים בתולדות המ"מ. תחת לחץ החקירה, בשטח עוין, נדרש הצוות שלו להחזיק סיפור כיסוי במשך יותר מ־40 דקות. כאשר הבין שאנשיו בסכנה, החליט לפעול. על פי תחקיר רשת אל־ג'זירה, לוחמת שהיתה לצידו העבירה לו אקדח, והוא פעל במהירות: הוא ירה מתוך הרכב, הרג שלושה אנשי חמאס, ופגע בשוגג גם בסא"ל מ' ובלוחם נוסף, שנפצע.
א' הכניס את הלוחם שנפצע לרכב, ויחד עם לוחם נוסף הרים את מ' והכניס גם אותו למכונית. הכוח פתח בנסיעה מהירה בדלתות פתוחות, בזמן שא' מקבל בשבריר שנייה את ההחלטה שהצילה את האירוע כולו: מבין את כל האפשרויות שעמדו בפניו, הוא החליט לחבור לשאר הלוחמים. ההחלטה הזאת גרמה לו להיעלם מעיניהם של אנשי חמאס שרדפו אחריו, ואפשרה למפקדיו בחפ"ק לנהל את מבצע החילוץ בתנאים יותר נוחים. לבודד את השטח ולהנחית בו את מסוק הפינוי.
מי שמכיר את האירוע לפרטיו אומר שתפקודו של א' היה מושלם בתנאים הבלתי אפשריים שהיו בזמן אמת. מבצעים מיוחדים כבר הסתבכו בעבר, אבל לא עד מצב שבו אדם אחד נדרש גם לתפקד ברמה מקצועית גבוהה כל כך מבחינת הכיסוי כמסתערב ומבחינת החיילוּת האישית, ואחר כך גם כמפקד שתחת לחץ ותחת אש, ולמרות שנחשף וספג נפגעים, מצליח לחלץ את אנשיו ולהחזירם הביתה. א' הציל את אנשיו, והציל את מדינת ישראל ממלחמה שהיתה פורצת אילו היו הלוחמים נהרגים או נופלים בשבי. 
סא"ל א', באמצע שנות ה־30 לחייו, גדל בקיבוץ בדרום. נשוי ואב לילד קטן, מתגורר במרכז הארץ. סיים תואר בהנדסה ובחר להישאר במערך המ"מ - מבצעים מיוחדים. בתנאים אחרים, הסיפור הזה היה הופך בוודאי לסרט. אזור התקרית בחאן יונס. בהסתבכות של הכוח המיוחד בחאן יונס קיבל סא"ל א' את ההחלטה שהצילה את האירוע כולו, ושגרמה לכוח להיעלם מעיניהם של אנשי חמאס שרדפו אחריו. הוא, ואחריו טייסי מסוק הפינוי, תפקדו בצורה מושלמת בתנאים בלתי אפשריים.


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה