על יהודה פרי

נפתלי חן אתר הגבורה, ערך הדרך
על יהודה פרי


*צוות המסוק הוזנק לאוויר ללא דיחוי, ללא שום מידע מהי המשימה. רק בדרכם למטרה קיבלו מידע שמטוס ישראלי נפגע, והטייס נטש את המטוס*. הטייס נצפה על ידי טייסים שלנו על הקרקע ללא תנועה- משמע הוא פצוע קשה. התאריך- כו אייר תשכז 5.6.1967 תאריך תחילת מלחמת ששת הימים.*צוות המסוק הוזנק לאוויר ללא דיחוי, ללא שום מידע מהי המשימה. רק בדרכם למטרה קיבלו מידע שמטוס ישראלי נפגע, והטייס נטש את המטוס*. הטייס נצפה על ידי טייסים שלנו על הקרקע ללא תנועה- משמע הוא פצוע קשה.
התאריך- כו אייר תשכז 5.6.1967 תאריך תחילת מלחמת ששת הימים.

מכשיר הקשר של טייס המסוק יהודה פרי טירטר ונתן את הנ.צ בו נמצא הטייס שנטש- מזרחית לירושלים על יד כביש מעלה אדומים-יריחו.
"_הבחנו במתחם ירדני גדול בצד הכביש, שירה ללא הרף על מטוסי הסילון שלנו, שחגו מעל המקום_ " סיפר יהודה פרי.
" _מצאנו את המטוס הישראלי הבוער. לא הרחק משם בתוך ערוץ צר, היה פרוש המצנח. מיד נחתנו על ידו. תוך כדי כך נפתחה עלינו אש מקלעים. ראינו את רשפי הירי ובעוד הירדנים יורים הבחנו שהגוף המוטל על הקרקע אינו אלא תרמיל של מצנח. מסביב לא היה זכר לטייס_ ."
*תחת אש ירדנית כבדה מסביב יהודה פרי וצוותו החלו לחפש את הטייס* . למרות הירי, ולמרות שחיפשו וסרקו, וחייל פצוע לא יכול היה להתרחק כל כך, הם לא מוותרים, וממשיכים בחיפושים.

השטח היה מלא בערוצים קטנים, מערות וצמחים- מקומות רבים למסתור. יהודה מחליט לטוס עם המסוק בגובה 2-3 מטרים מעל הקרקע ולסרוק את האזור על מנת למצוא את הטייס שכנראה התחבא מפני רודפיו.
יהודה ראה מערה ושיער שהטייס נכנס לתוכה, למרות האש העזה שנורתה לעבר המסוק, יהודה הנחית את המסוק ורץ אל תוך המערה תוך סיכון עצמי אדיר ,לאכזבתו הטייס לא היה שם.
מעל למחצית השעה ותוך סיכון תמידי אדיר ליפול מהירי על המטוס, המשיכו בטיסתם מעל האזור ולא ראו שום אות חיים מהטייס שנפל.
רק כאשר ירדה החשכה יהודה החליט לחזור לבסיס.

בדרכם לבסיס נפגע המסוק מאש נ.מ שכמעט והפילה את המסוק, כאשר נחתו בשלום בבסיס חיל האוויר ראו את הפגיעות הקשות בגוף המסוק, אחת מהם ממש מאחורי ראשו של יהודה פרי.
"איזה מזל" הוא מילמל...

פחות מזל היה לטייס חיל האוויר שצנח ליד הכביש- *סרן שבתאי בן אהרון* , אשר נחת בשלום אך נתפס על ידי חטיבת שריון ירדנית שהייתה באזור אשר עינתה אותו באכזריות ולבסוף רצחה אותו.

על מעשה זה עוטר סרן יהודה פרי בעיטור העוז.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה