הפעולה החשאית שזיכתה את יחידת יהל"ם בצל"ש

נועם אמיר מקור ראשון, 21 במארס 2021
אלוף הרצי הלוי עם אנשי יהלם, צילום: דוצ

אלוף הרצי הלוי עם אנשי יהלם, צילום: דוצ


על רקע חילופי התפקידים במטכ"ל בחר האלוף הרצי הלוי להעניק צל"ש ליחידת יהל"ם על פעולה נועזת, אמיצה וחדשנית בגזרה הדרומית בשנה האחרונהכמעט שלוש שנים חלפו מאז הגיע האלוף הרצי הלוי לפיקוד הדרום וקיבל לידיו את אחת המשימות שמעמידות אותו כמיועד לתפקיד הרמטכ"ל. הלוי יסיים הערב (א') את הפרק בפיקוד הדרום והחל ממחר יתפנה לחופשה קצרה, שלאחריה יתמנה לסגן הרמטכ"ל.

את מקומו יתפוס אלוף חדש בצה"ל ואחד הקצינים המבטיחים של המטכ"ל האלוף אליעזר טולדנו שמכיר את גזרת הדרום מאז היה לוחם בה. טולדנו שימש כמפקד חטיבת הצנחנים במבצע צוק איתן וכמפקד אוגדת עזה בשנים האחרונות.

רגע לפני שיתכנסו השניים, לצד משפחה ופקודים לטקס העברת השרביט על הפיקוד, החליט האלוף הלוי להעניק צל"ש לאחת היחידות המשמעותיות שפיקד עליהן בשנים האחרונות – יחידת יהל״ם.

צל״ש האלוף הוענק ליחידה בזכות פעילות מבצעית חשאית פורצת דרך בגזרת פיקוד הדרום בשנה החולפת, כחלק מהמערכה לאיתור ולהשמדת מנהרות חוצות ומהמערכה נגד התעצמות האויב בעזה.

"בשנה האחרונה הובילה היחידה מבצע ייחודי וראשון מסוגו", נכתב בכתב הצל"ש, "שהתבסס על מודיעין מדויק ואיכותי, יכולות טכנולוגיות ומבצעיות מתקדמות, שיתוף פעולה בין־ארגוני, ומעל הכול אומץ לב, הן בקבלת החלטות מקצועיות והן בביצוען".

מטעמי סודיות לא ניתן לפרט על המבצע המדובר, אולם מי שנחשף לפרטיו יודע לספר שמדובר באחד ההישגים החשובים של פיקוד הדרום אי פעם, ובעיקר מאז מבצע צוק איתן, שעסק באיתור והשמדת מנהרות טרור של חמאס. על פי ההערכות מדובר בהישג שפגע ביכולתו של חמאס ביותר מ-50 אחוז, והביא לפגיעה קשה בתשתיות הטרור של הארגון. באופן רשמי ניתן לומר שהפעילות תרמה באופן משמעותי לביטחון הדרום, ולמאבק בהתעצמות האויב בעזה ושלילת יכולותיו המבצעיות.

רגע לפני שהוא נפרד מהגזרה, האלוף הלוי ביקש במהלך הטקס להביע את הערכתו ליחידה. "על סיכול מנהרה ייחודית בגזרה הדרומית, בחרנו לציין את יחידת יהל״ם לשבח. הצל״ש היחידתי מבטא הערכה רבה ליחידה שפעלה בצורה מקצועית ובאומץ לב, והגיעה להישג משמעותי שנדרשו בו גם פריצות דרך בתחום היכולות וגם תעוזה בתכנון, בביצוע ובקבלת החלטות שהביאו לתוצאה רצויה".

"יחידת יהל״ם נכונה ומוכנה לעשות את הבלתי אפשרי לאפשרי, ולפעול ללא לאות להגנה על ביטחון המדינה מפני איומים מעל ומתחת לפני הקרקע", סיכם מפקד יחידת יהל"ם אלוף משנה מ'. "היחידה לא עומדת לבדה בהצלחותיה המבצעיות. כתף אל כתף עומדים עימנו השותפים מיחידות צה״ל השונות, הזרועות והאגפים, שיתופי הפעולה ואיכותם של האנשים הם סוד הצלחתנו".

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה