נס של לוחמים: חולץ ממסוק בוער רגע לפני הפיצוץ

שריה הרוש ערוץ 20, 7 באפריל 2021
רן כרמי 2021

רן כרמי 2021


באיחור של 36 שנים, פונה רס"ן במי' עמיר הויזלר, בבקשה להעניק לקצין רן כרמי את אות הרמטכ"ל, לאחר שזה הציל אותו בגבורה הרואית תוך סכנת חיים אישית.ביוני 1985, במהלך תרגיל מוטס של חטיבת גולני ברמת הגולן, התרסק מסוק יסעור אל הקרקע והחל לבעור. כתוצאה מההתרסקות נפצעו חיילים רבים וחייל אחד נספה.

אחד החיילים, רס"ן במי' עמיר הויזלר, נלכד קשור לרצועת הביטחון מבלי יכולת להשתחרר מהמטוס הבוער. הוזילר האמין כי קיצו קרוב אך אז הגיח הקצין רן כרמי ושחרר אותו בפעולה הרואית על אף שהסיכויים של שניהם לצאת בחיים היו אפסיים. היום לאחר 36 פונה עמיר הויזלר במכתב ומבקש להעניק לרן כרמי אות מטעם הרמטכ"ל.

כך הוא כותב לוועדה: "פונה אני אליכם באיחור של עשרות שנים ועל כך אני מצר, אולם מוטב מאוחר מאשר כלל לא. בתחילת יוני 1985 נערך תרגיל של חטיבת גולני ברמת הגולן. לקראת סיומו, בתאריך 6.5 בשעת חצות ובערפל כבד עלו כוחות מגדוד 12 על מסוקי יסעור בהמראתם לחלק הסיום של התרגיל. מסוק יסעור אחד התרסק אל הקרקע והחל לבעור. זנב המסוק נתלש ממקומו וגוף המסוק החל לעלות באש ובתוך פרק זמן קצר יחסית חולצו כל החיילים מתוכו. כולם פרט לאחד שנותר לכוד, קשור ברצועת הבטיחות אשר ננעלה עליו מבלי יכולת להשתחרר מאחיזתה".

עמיר הוסיף במכתב כי "בתוך דקות המסוק בער ועשן סמיך כיסה אותו עד לכדי חוסר יכולת לראות דרכו או לנשום. באותם רגעים ולאחר מספר ניסיונות לחילוץ עצמי שלא צלחו ובשעה שאני תלוי על הרצועה עם כל משקל גופי לא היה לי ספק שמותי וודאי ומדובר בזמן קצר עד שהמסוק ישרף/יתפוצץ על כל חומרי הנפץ אשר בתוכו ורק משאלה אחת היתה בליבי: שהפיצוץ יגיע במהרה וימנע ממני את הנורא מכל – להישרף בעודי בחיים. היה לי ברור שאין אדם בעולם אשר יעז להכנס למסוק בסיטואציה זו לנסות לחלצני מתוכו בידיעה שזו פעולת התאבדות".

ואז, מבעד לעשן הסמיך, כאשר הלהבות מתחילות להגיע אלי אני שומע קול קורא
ושואל אם יש מישהו בפנים. בשארית כוחותי אני עונה שכן. מספר שניות לאחר מכן מגיח מתוך העשן המ"מ מפלוגה ג' רן כרמי כאשר הוא נאחז בעצמים בצידי המסוק על מנת שלא ליפול לתוך האש, מגיע אלי, מנסה במשך זמן שנראה לי כנצח לשחרר את הרצועה אליה הייתי כבול ולא מצליח.

תמונות מהארוע

נס של לוחמים: חולץ ממסוק בוער רגע לפני הפיצוץ


נס של לוחמים: חולץ ממסוק בוער רגע לפני הפיצוץ


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה