רשמית: הימ"מ הוכרה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור

איציק סבן ישראל היום, 1 בדצמבר 2021
רשמית: הימ"מ הוכרה כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור


ראש הממשלה בנט ושר הביטחון בר-לב הכריזו באופן רשמי על היידה המשטרתית כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור של מדינת ישראל • לצד הפעילויות אל מול הטרור, לוקחת הימ"מ חלק משמעותי מאוד בפעילות אל מול הפשיעה החמורה בישראללראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, הוכרה יחידה ביטחונית כיחידה הלאומית ללוחמה בטרור של מדינת ישראל. להכרה זכתה היחידה המשטרתית הימ"מ, אשר כפופה למשמר הגבול ופועלת בשיתופי פעולה הדוקים עם יתר ארגוני הביטחון - צה"ל, שב"כ ועוד.

בנוסף לכך הוחלט בממשלה על הקצאת עשרה מיליון שקלים בשנת 2022 לחיזוק היחידה. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "השנה, חג החנוכה מביא איתו סיבה נוספת וחשובה לחגיגה. בחג אשר במרכזו עומד ניצחון המכבים על היוונים, כאשר מספר קילומטרים קצר מכאן בקו אווירי התרחש קרב הגבורה של המכבים באמאוס, בו הביסו בתחבולה ובתעוזה את היוונים, אנו שמחים להביא היום בשורה חשובה לימ"מ, למפקדיה וללוחמיה לדורותיהם. המטרה שלי היא שהימ"מ תהיה היחידה הטובה בעולם ללוחמה בטרור, ואתם האנשים הנכונים למשימה. במשך 47 שנים אתם היחידה. ההכרזה הזאת מבטאת את ההערכה הרבה שרוחשים המדינה ואזרחיה לפועלה רב השנים של הימ"מ. ההכרזה הזאת מגלמת הוקרה עצומה ותודה על חירוף הנפש, על המסירות ועל הדבקות במשימה – המאפיינות את הימ"מ עוד מימיה הראשונים".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי דיבר גם הוא בטקס ההכרזה, ואמר: "המציאות הביטחונית הבלתי צפויה לצד אתגרי הפשיעה וביטחון הפנים לא מותירים לנו אפשרות אחרת מלבד השקעה מתמדת בימ"מ, בכוח האדם של היחידה, באמצעים שעומדים לרשותה ובפיתוח תורות לחימה ייחודיות אשר משלבות ניסיון ארוך שנים של לחימה ומכאן הן יוצאות ונלמדות ביחידות עילית רבות ברחבי העולם במסגרת שיתופי הפעולה הבינלאומיים של משטרת ישראל. 

"לצד הציפייה של אזרחי ישראל לחיזוק המשילות ושמירת החוק והסדר ברחובות, אנו גם ערים ודרוכים אל מול הניסיונות של גורמי טרור להבעיר את השטח ולהוציא פיגועים נגד שוטרים ואזרחים בכל הגזרות.

"באירועים האחרונים ראינו כולנו שוטרים ולוחמי מג"ב אמיצים שחתרו למגע, לעתים גם נפצעו אך לא וויתרו ופעלו בנחישות לנטרול האיום. אנחנו נעשה הכל בכדי למנוע מארגוני הטרור ובראשם החמאס להרים את ראשם במזרח ירושלים ויחד עם שותפינו במערכת הביטחון ננקוט ביד קשה ולא סלחנית כלפי כל מי שיבקש לפגוע באזרחי ישראל".

השר לביטחון פנים, עמר בר-לב הוסיף: "ההכרזה על הימ"מ כיחידה לאומית הייתה צריכה להיעשות מזמן, ואנחנו פה בשביל לעשות - מוטב מאוחר מלעולם-לא. הימ"מ עומדת כיום בחוד החנית של העשייה המבצעית של משטרת ישראל, צה"ל והשב"כ, של הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, ונדרשת לפעולות המורכבות והחשובות ביותר שיוצאות לפועל. הלוחמים שלה אחראים מידי שנה באופן ישיר להצלת חייהם של עשרות ומאות ישראלים, שעל פי רוב אפילו לא ידעו שעמדו בסכנה. אני מודה לראש הממשלה על ההחלטה החשובה שתסייע לשפר את הביטחון של אזרחי המדינה ועושה צדק רב עם האופי של העשייה.

"הימ"מ היא יחידת השתלטות לחילוץ בני ערובה, ללחימה בטרור ופשיעה חמורה בכל המתארים בכל שטח ישראל. היחידה היא פורצת דרך, מובילה ומהווה מוקד ידע לאומי אשר מאגדת יכולות ואמצעים מיוחדים".

לצד הפעילויות אל מול הטרור, לוקחת הימ"מ חלק משמעותי מאוד בפעילות אל מול הפשיעה החמורה בישראל, והיא שותפה פעילה לכל המבצעים הגדולים למיגור הפשע בדגש על הפשיעה בחברה הערבית. כתוצאה מכל אלה מוכרת הימ"מ ברחבי העולם כיחידה עם הניסיון הגדול ביותר בתחום פעילותה, ויחידות מקבילות רבות בעולם מנהלות עם הימ"מ קשרים מקצועיים ענפים.

המפכ"ל, רב ניצב יעקב שבתאי, פעל בשנים האחרונות להכרה בימ"מ כיחידה לאומית עוד בתפקידו כמפקד משמר הגבול וכעת בהיותו מפכ"ל הצליח להביא להכרה לאומית עם ההכרזה הערב של ראש הממשלה, נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב.

פעולות נבחרות של הימ"מ

היחידה הוקמה בשנת 1974 לאחר אירוע מעלות, שבו נרצחו 24 תלמידים. ועדת חורב, שהוקמה בעקבות האירוע, הגדירה את תחומי האחריות של זרועות המדינה ואת החלוקה בין צה"ל למשטרה. המשטרה קיבלה אחריות לביטחון הפנים של מדינת ישראל והמשימה להקמה של יחידה משטרתית מיוחדת הוטלה על משמר הגבול.

כבר בשנים הראשונות פעלה היחידה באופן מבצעי אל מול אירועי טרור בארץ, בין היתר פיגוע בשנת 1978 בכביש החוף ובשנת 1979 מעצר אסירים שברחו מכלא רמלה. במהלך מלחמת שלום הגליל ביוני 82 ובהמשך עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה בשנת 87 פעלה היחידה באין ספור פעילויות בארץ ובלבנון, ובעקבות כך גברה המודעות בקרב מקבלי ההחלטות במדינה לנחיצותה של הימ"מ. בשנים האלה התחזק מאוד שיתוף הפעולה עם שירות הביטחון הכללי.

בשנת 1988 חוותה הימ"מ אירוע מכונן שהוכיח את יכולותיה ברמה הבינלאומית - אוטובוס האימהות: שלושה מחבלים פלשתינים חטפו אוטובוס שהסיע את עובדי הקריה למחקר גרעיני בדימונה. בהשתלטות שלקחה כ-40 שניות, ביצעו צלפי הימ"מ ירי מדויק והרגו שני מחבלים, ובמקביל לוחמי הימ"מ הסתערו על האוטובוס והרגו את המחבל השלישי. במבצע נהרגו שלושה מנוסעי האוטובוס ויתר הנוסעים חולצו. האירוע הוכתר כהצלחה והוא מהווה עד היום את אחת מנקודות המפנה המשמעותיות של היחידה.

שנות ה-90 היו רוויות פעילויות חבלניות ופיגועי טרור שבוצעו על ידי מחבלים מתאבדים, והיחידה לקחה חלק פעיל ומרכזי בעצירתם של מחבלים רבים טרם הגעתם לשטחי ישראל. בשנים הללו החלה היחידה לפעול בשטחי יהודה ושומרון ואף ספגה כמה אבדות כואבות בנפש במהלך הפעילויות המבצעיות.

במהלך האינתיפאדה השנייה ועד למבצע חומת מגן ובמהלכו, ביצעה היחידה מאות פעילויות מוצלחות של מעצר מחבלים וסיכול מחבלים בלב המדינה. בתקופה הזו התעצמה היחידה וגדלה ושיתופי הפעולה עם צה"ל ושב"כ הלכו והתרחבו.

משנת 2010 לקחה היחידה חלק משמעותי בהתמודדות עם "טרור הסלפי" הקיצוני שמקורו בג'יהאד העולמי. הפיגועים המשמעותיים הראשונים הגיעו מכיוון חצי האי סיני, ובהם הפיגוע בכביש 12 שבו נרצחו שישה ישראלים. לוחמי הימ"מ ניהלו חילופי אש קשים עם המחבלים והביאו לחיסולם. באירוע נהרג חייל צה"ל ולוחם ימ"מ.

בשנת 2014 סגרו לוחמי הימ"מ מעגל עם חוטפי ורוצחי שלושת הנערים בחילופי אש בחברון. משנת 2015 - תחילתו של גל טרור הסכינים (המחבל הבודד) - פעלה הימ"מ באלפי פעילויות לסיכול טרור בארץ וביו"ש.

בשנת 2016 חיסלו לוחמי הימ"מ את נשאת מלחם שביצע את פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף. בשנת 2017 חיסל כוח של הימ"מ מחבל ברמאללה, לאחר שזה פתח עליהם באש. במקום נמצאו רובים ותת מקלע.

בשנת 2018 כוח של הימ"מ פשט על מחנה הפליטים ג'נין וכיתר את חוליית הטרור שביצעה את פיגוע הירי בו נרצח הרב רזיאל שבח. בקרב שהתפתח נהרגו מחבלים ושני לוחמי ימ"מ נפצעו, אחד קשה והשני קל. מספר מחבלים נוספים נעצרו והבתים בהם התבצרו נהרסו.

עוד בשנת 2018 התקבל מידע מודיעיני מהשב"כ על כך שהמחבל שעמד בראש החוליה שרצחה את רזיאל שבח מסתתר בבית בכפר יאמון. כוח של הימ"מ ביצע נוהל סיר לחץ וחיסל את המחבל, כאשר הוא חמוש ברובה M16 ומטעני חבלה.

בספטמבר 2020 הותר לפרסום שב-15 באוגוסט הימ"מ עצרו בדואי ערבי-ישראלי תושב שגב שלום הנשוי לפלסטינית מרפיח, שגויס על ידי החמאס, ריגל עבורו, ובהנחייתו הרכיב מטען חבלה אותו תכנן להטמין בצומת ביל"ו. בנוסף נעצרו אחיו שלפי החשד סייעו לו.

ביוני 2021 נכנסו כוחות מסתערבים של הימ"מ לג'נין לעצור מחבלים פלסטינים שביצעו פיגועי ירי לעבר צה"ל. במקום התפתחו חילופי אש בהם נהרג אחד המחבלים והשני נפצע ונעצר. כוחות ביטחון פלסטיניים הגיעו לזירה וירו על המסתערבים, שבתגובה השיבו אש והרגו שניים מהם.

ב-11 בספטמבר 2021 עצרו כוחות ימ"מ, שב"כ ומשטרה ארבעה מהמחבלים (בהם זכריא זביידי) שברחו מבית הסוהר גלבוע. ב-19 בספטמבר עצרו כוחות ימ"מ, שב"כ וצה"ל בג'נין את שני המחבלים שנותרו. ב-26 בספטמבר 2021 חיסלו לוחמי הימ"מ שלושה מחבלי חמאס חמושים באזור בית ענאן (בידו-קטנה) וסיכלו פיגוע טרור שהיה אמור לצאת בטווח המיידי.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה