לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח

איציק סבן ישראל היום, 14 בפברואר 2022
לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח


לוחמות וללוחמים שגילו יוזמה, חתירה למגע ושמירה על ערכים בפעילות מבצעית, יקבלו צל"ש ממפקד מג"ב • בכירים בחיל: "שנת 2021 הייתה מאתגרת במיוחד, המיומנות המבצעית הוכיחה את עצמה"צל"ש מפקד מג"ב יוענק בפעם הראשונה ללוחמים וללוחמות שיעמדו בקריטריונים הייחודיים של החיל - כך החליט ניצב אמיר כהן.

בדומה לצה"ל, מפקד משמר הגבול ניצב אמיר כהן החליט להוביל לראשונה צעד משמעותי למיצוב ולמיתוג החיל בדמות צל"ש מפקד מג"ב. כעת, הוא יוענק לראשונה ללוחמים וללוחמות שיעמדו בקריטריונים של ייחודיות הפעולה אל מול שמירה על ערכים כמו יוזמה, נחישות, חדשנות, חתירה למגע, שמירה על חיי אדם ועוד.

במשמר הגבול משרתים כ-8,000 לוחמים ולוחמות שמשימתם העיקרית היא סיכול טרור ולחימה בפשיעה החמורה. לאור זאת, הוחלט להרחיב את הענקת העיטורים ולהעניק למפקד החיל את הסמכות להענקת צל"ש ללוחמים. עבודת מטה בעניין נמצאת בימים אלה בשלבים סופיים ובקרוב יוכרז באופן רשמי על העיטור החדש בטקס הענקת עיטורים חיילי.

לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח
מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן, צילום: אורן כהן

בכירים בחיל אמרו ל"ישראל היום" כי "שנת 2021 היתה השנה המאתגרת ביותר לחיל מאז דעיכת האינתיפאדה השנייה - ניסיונות פיגוע חוזרים ונשנים בעידוד חמאס חייבו כוננות גבוהה, מיומנות מבצעית ואיכות שהוכיחה את עצמה". ל"ישראל היום" הגיעו שמות של מועמדים פוטנציאליים לקבלת ציון לשבח שפעלו בשנה האחרונה במקצועיות והגנו אף בגופם על אזרחים, תוך שהם מנטרלים מחבלים בגזרות שונות בירושלים וביהודה ושומרון.

סמ"ר א.כ: נדקר על ידי מחבל - וסיכל פיגוע

א.כ חלם להתגייס למג"ב ולהגן על המדינה - והגשים את חלומו. במהלך השנה שעברה סיכל א' פיגוע בעיר העתיקה, שלושה שבועות בלבד אחרי שסיים הכשרת לוחמים. ב-7 בנובמבר הותקפו א', שהיה מפקד צוות, ולוחמת נוספת, על ידי מחבל. זו הייתה ההיתקלות השנייה שלו בשירות המבצעי במג"ב. א' סיפר כי "מחבל חמוש עם סכין קפץ עלי מהצד ודקר אותי פעמיים בראש. הלוחמת שהייתה איתי לא חשבה פעמיים והחלה להיאבק איתו. פתחתי זווית, דרכתי את הנשק ויריתי". במהלך ההיתקלות נדקר א' פעמיים בראשו, ורסיס חדר לרגלו. הפציעות במהלך האירוע לא הפריעו לא' להמשיך בסיכול הפיגוע, גם כאשר דם חברתו לצוות ניתז עליו. לאחר שיקום של חודשיים אמר הלוחם: "נחזור לשטח חזקים יותר".

לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח
סמ"ר א.כ, צילום: דוברות המשטרה

רש"ט י.ב: נטרל את רוצח אליהו קיי ז"ל

י.ב רצה להיות לוחם מגיל צעיר, וב-2020 התגייס למג"ב. ב-21 בנובמבר בעיר העתיקה בירושלים, במהלך משמרת שגרתית, ביצעו י' ושוטר נוסף בידוק לשני חשודים. במהלך הבידוק שמעו השניים קריאות בקשר על אירוע בקרבתם. לפתע ראו אדם מתקרב אליהם בריצה וזועק לעזרה ברחוב שער השלשלת. בלי לחשוב פעמיים החלו השניים לרוץ לכיוון המקום. י' זיהה מייד צעיר יהודי, אליהו קיי ז"ל, שכוב על הרצפה מלא בדם. באותו הרגע דרך י' את נשקו, ובמרחק מטרים ספורים זיהה אדם נוסף על הקרקע וסמוך אליו את המחבל מנסה לברוח מהזירה. "תוך כדי ריצה פתחנו באש לכיוון המחבל. הוא ירה עלינו בחזרה והסתתר בפינת רחוב. התנהל בינינו קרב יריות קצר, כל צד פותח זווית ויורה", סיפר י'. ברגע שהמחבל יצא מהמסתור בניסיון לברוח, י' והשוטר הנוסף נטרלו אותו.

לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח
רש"ט י.ב, צילום: דוברות המשטרה

סמ"ש א.ס: הצילה אזרח שהותקף על ידי מחבל

א.ס, שהתגייסה לסיירות מג"ב באוגוסט 2019, ממשיכה את מורשת משפחתה בחיל יחד עם תאומה שהתגייס גם הוא למשמר הגבול. ב-13 בספטמבר נסעו א.ס ועוד שמונה סיירות שפיקדה עליהן למשמרת צהריים. הן עצרו בתחנה המרכזית בירושלים, והבחינו בהמולה שיצאה מחנות ובצעקות של "מחבל! פיגוע!". "ישר הבנתי שאנחנו צריכות לפעול באופן מיידי. אמרתי לצוות לדרוך את הנשקים ורצתי לכניסה", סיפרה ס'. 

"צעקתי למחבל כמה פעמים שיוריד את הנשק, האזרח חסם לי את קו הירי והמשיך להיאבק במחבל עד שהשניים נפלו לרצפה", סיפרה ס'. במאית השנייה הזו היא ביצעה ירי עם שוטרת נוספת לעבר המחבל. "כל מה שחשבנו באותו הרגע היה איך להציל את האזרח. כל השירות מכינים אותנו למצבים כאלה בסימולציות ובתרחישים דומים אבל ברגע שזה קורה במציאות מבינים מה המשמעות של להיות לוחמת", שיתפה.

לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח
סמ"ש א.ס, צילום: דוברות המשטרה

סמ"ר ש.פ: פיקדה על קרב יריות מול מחבלים

ש.פ התנדבה בחיל במשך שלוש שנים לפני שהתגייסה. לאחר שהתגייסה הגיעה ש' לרמאללה ולאחר תשעה חודשים יצאה לקורס מ"כים, סיימה בהצלחה והגיעה לפלוגה כ"ג ג'נין. ב-7 במאי היתה ש' מפקדת הכוח במחסום קרוב למוצב סאלם. "לפתע שמענו קול ירי, הסתובבתי וראיתי מחבל מכוון עלי ועל הצוות נשק", סיפרה. המחבל, שהיה חמוש בנשק מסוג קרלו, החל לירות לעבר הלוחמים. תוך כדי צעקת פקודות לצוותה, ש' דרכה את נשקה והחל קרב יריות עם המחבלים. "אחד המחבלים ירה בנו ממחסה ללא הפסקה. השניים האחרים זזו ממקום למקום". ש' והצוות שלה הגיבו במקצועיות ובמהירות והצליחו לנטרל שניים מהמחבלים ולפצוע את השלישי. "הוא לא הפסיק לירות עלי והוא לא הוריד ממני את העיניים לרגע. הבנתי שזה או אני או הוא". על המחבלים נתפסו שלושה רובי קרלו, שלושה סכינים וכדורים. הם תכננו לבצע פיגוע המוני בירושלים. אין לדעת כמה חיים הוצלו באותו הרגע.

לראשונה: משמר הגבול יעניק ללוחמיו ציון לשבח
סמ"ר ש.פ, צילום: דוברות המשטרהמקור הכתבה


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה