סגן אלוף במילואים אלישמע ג'ייקובס מספר על האות שקיבל הגדוד שלו מהנשיא, על הצל"ש ועל מיזם הסיוע למשפחות המילואמניקים שהוא מתכנן.

יוני קמפינסקי אתר הגוברה, ערוץ 7, 15 ביוני 2022
סא"ל ג'ייקובס

סא"ל ג'ייקובס


לרגל שבוע ההוקרה למערך המילואים שוחחנו עם סגן אלוף במיל' אלישמע ג'ייקובס, מפקד גדוד 8103 של חטיבה 6, גדוד שקיבל מידי נשיא המדינה את אות הגדוד המצטיין.על הזכייה ומה שהוביל לה הוא מספר: "זה היה אירוע מכונן מרגש ועוצמתי לא רק לי ולאשתי אלא לכל הגדוד, גם בחתך המפקדים וגם בחתך החיילים". ג'ייקובס מספר על הוועדה שבחנה את הגדוד בהיבטים שונים של כוח אדם, רצינות, אינטנסיביות, איכות הפעילות, הימ"חים ועוד. "מי שזכה זה לא אני חלילה אלא הגדוד כולו".

התעסוקה המבצעית האחרונה של הגדוד הייתה בשומרון עם כניסתו של ג'ייקובס לתפקיד המג"ד. "הגדוד עשה שם עבודה מצוינת ועד היום מדברים עליה. לצערינו ביום האחרון חווינו היתקלות עם מחבל שהגיח מאחורי חיילים ופצע שני חיילים. הגדוד תפקד מרמת החיילים, החובשים, התאג"ד, המפקדים בצורה מעוררת השראה. הופתענו אבל לא הוכרענו".

על המעבר התודעתי בין החיים האזרחיים לחיי הצבא, מספר ג'ייקובס: "אנחנו חווים את הדבר הזה בכל יציאה למילואים. אני משבח את כל אותם אנשי מילואים שעולים על מדים בבוקר, הילדה שואלת אם היום הוא יחזור מוקדם וכשהוא שותק המשמעות היא שלא, וכשהם מגיעים הם עוברים את הסוויץ', וככל שנעשה יותר מילואים ונתאמן קשה יותר נוכיח לעצמנו שאין לנו ארץ אחרת ואם לא אנחנו נעשה את זה לא נהיה מוכנים ליום פקודה. זה חלק מההוויה של המילואים ושל הישראליות", הוא אומר.

בשירות הקבע שלו כמ"פ בגדוד 51 קיבל ג'יקובס צל"ש. לבקשתנו הוא מספר על האירוע בסג'עייה כאשר "אחרי פינוי המח"ט שחטף טיל נ.ט. חלק מאש החילוץ פגעה באחד הבתים של אחת המחלקות שהייתי מ.פ. עליהם. התנהל חילוץ דרך סורגים של כל הפלוגה ועל האירוע הספציפי הזה קיבלתי אישית צל"ש, אבל הוא שייך לפלוגה שתפקדה בצורה מצוינת".

החילוץ בוצע ללא כלים ואמצעים. "חילצנו את האשים עם פטיש ואיזמל. תחתנו את הסורגים והעפנו אותם החוצה. זה אירוע נקודתי מאוד", הוא מדגיש וחוזר לדבר על המעבר בין שירות סדיר לשירות מילואים. "כשאתה בשירות סדיר אלה החיים שלך, אתה כל כולך שם 24 שעות, וכשאתה מגיע למילואים אתה לא במאה אחוז משרה כי יש לך את העבודה שגם הא דורשת מאה אחוז משרה ואת המשפחה שדורשת ממך יותר וגם היא מאה אחוז משרה. אין יום שאני לא מתעסק במילואים, בנושאים של כוח אדם, בשיחות עם קצינים שאני רוצה להיות איתם בקשר אחת לכמה זמן".

"המשולש הזה של עבודה משפחה ומילואים הוא אתגר שצריך לנהל אותו אבל אסור לפחד ממנו. צריך למצוא את האיזונים הנכונים כדי לעשות את זה נכון", אומר ג'ייקובס הנערך להקמת עמותה שתסייע למשפחות שנותרות מאחור כאשר האב יוצא לתקופת מילואים. "כשאדם הולך למילואים כל המשפחה עושה מילואים, הילדים, האישה, כולם מתמודדים עם האתגרים ולכן חשבתי להקים עמותה שתעזור למשפחות המילואים להתגבר על האתגרים ולאפשר לעשות מילואים בראש נקי".

האתגרים עליהם מדבר ג'ייקובס נוגעים לכל רגע ורגע בחייה של משפחה החל מפתיחת ביוב כשהבעל נמצא במילואים והלאה לכל תחום ותחום. המודל אותו רואה ג'ייקובס הוא 'ידידים' כאשר השאיפה היא שתהיה פריסת מתנדבים שתסייע בתחומים שונים, חלקם יהיו בעלי מקצוע וחלקם לא, ויהיה מדרג סיוע בראש ובראשונה למי שמצוי כעת במילואים.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה