אותרו שני חללי צה״ל שמקום קבורתם לא נודע

יובל טל, מערכת צה"ל
יצחק רובינשטיין

יצחק רובינשטיין


במשך עשרות שנים, מקום קבורתם של טוראי בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל, וטוראי יצחק רובינשטיין ז״ל - לא נודע. היום, 74 שנים אחרי שלחמו בקרב על הגנת קיבוץ יד מרדכי במלחמת העצמאות, ונלקחו בשבי - גופותיהם אותרו.היום (שישי) בבוקר, כינסו גורמים בצה״ל, ובראשם ראש אגף כח האדם, אלוף יניב עשור, את משפחותיהם של טוראי בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל, וטוראי יצחק רובינשטיין ז״ל, שנהרגו בקרבות ביד מרדכי, במלחמת העצמאות בשנת 1948 ומקום קבורתם לא נודע, ובישרו להם את ההודעה לה ייחלו עשרות שנים - גופותיהם נמצאו. 

 

״התכנסנו כאן היום כדיי להציג לכם את סיכום החקירה על מקום קבורתם״, ציין אלוף עשור, במפגש המרגש עם משפחות החללים, ״נעשה הכול כדי למצוא את חללינו, את השבויים, הנעדרים ואלו שמקום קבורתם לא נודע. זאת החובה המוסרית והערכית, ומשם אנחנו לוקחים כוחות״.

לפני כעשור התגלה קצה חוט, לפיהו הגופות הובאו לקיבוץ ניצנים ולא נלקחו לשטח המצרים - כפי שחשבו עד אז, והחלו בחקירה למציאתם. החקירה המאומצת נמשכה למעלה מעשור על ידי הענף לאיתור הנעדרים במחלקת הנפגעים של צה״ל, ובסיומה אותרו גופות השניים.

 

״ב-2018 כשחלטנו את ליבקה בטקס הצבאי, הבטחתי לה שאביא לסיומה של הפרשה, ואמצא גם את מקום קבורתו של אביה״, סיפר חוקר בצוות החקירה, רס״ן (מיל׳) גור אלרואי, ״אני שמח שנסגר המעגל היום, ולרבקה ולילדיה יש קבר לפקוד את אביה ואת סבם״.

כדי להבין מה קרה, נחזור קצת אחורה - אל מלחמת העצמאות. בתום קרב על הגנת קיבוץ יד מרדכי, בלילה שבין ה-23 ל-24 במאי 1948, ט״ו באייר תש״ח, ימים ספורים לאחר ההכרזה על הקמת המדינה, במהלך פינוי פצוע ולאחר התקלות בכח מצרי - נלקחה בשבי חוליית לוחמי פלמ״ח בת שלושה חברים. בחוליה, שעקבותיה לא נודעו, נמנו בנימין אייזנברג, ששכב פצוע באלונקה, וכן הלוחם יצחק רובינשטיין והחובשת ליבקה שפר שנשאו אותה. בשנת 1952 הכריז הרבצ״ר דאז, אלוף שלמה גורן ז״ל, על השלושה כחללים אשר מקום קבורתם לא נודע.

 

״המאמצים למציאתם הם המורשת, העוצמה המוסרית והמחויבות לדורות שהשקיעו ושילמו בחייהם על המאבק לעצמאות ולביטחונה של המדינה״, הדגיש נכדו של יצחק רובינשטיין ז״ל, יוקי אוליאל בעקבות ההודעה.

בנוסף לשניים, בשנים 2012-2018, בעת שנערכה חקירת איתור נעדרים, שהעלתה כי בפעולות שהתקיימו לאיתור חללי קיבוץ ניצנים - נאספה בשנת 1949 גופתה של ליבקה שפר ז״ל ממג׳דל (אשקלון). היא נקברה בקבר האחים בניצנים. בשנת 2018 אותרה גופתה של ליבקה שפר ז״ל בתום חקירה מסועפת ושמה התווסף לקבר האחים בקיבוץ ניצנים.

במהלך החקירה המאומצת, שנמשכה למעלה מעשור, נקבע לאחרונה כי באותן נסיבות בהן נאספה גופתה של ליבקה שפר ז״ל, נאספו והוטמנו בקבר האחים בניצנים גם גופות חבריה, בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל ויצחק רובינשטיין ז״ל, שהיו במחיצתה עד יום מותם.

אותרו שני חללי צה״ל שמקום קבורתם לא נודע

טוראי בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל, נולד בפולין בשנת 1927, ועלה ארצה בשנת 1946 באניית מעפילים. בשנת 1947 התגייס לפלמ״ח והיה בין מגני קיבוץ יד מרדכי במלחמת העצמאות.

נפל בקרב על קיבוץ יד מרדכי ב-ט״ו באייר תש״ח, 24.05.1948.

אותרו שני חללי צה״ל שמקום קבורתם לא נודע

טוראי יצחק רובינשטיין ז״ל, נולד באוקראינה (גליציה דאז) בשנת 1913, ועלה ארצה בשנת 1938 באניית מעפילים. התגייס לפלמ״ח והיה בין מגיני קיבוץ מרדכי במלחמת העצמאות.

נפל בקרב על קיבוץ יד מרדכי ב-ט״ו באייר תש״ח, 24.05.1948.

בשבועות הקרובים ייסגר המעגל ויתקיים טקס לגילוי מצבותיהם של החללים, במהלכו, לאחר 74 שנים, יתווספו שמותיהם של בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל, ויצחק רובינשטיין ז״ל, לקבר האחים בקיבוץ ניצנים. 

"תדע כל אם עבריה שלא נחדל עד אשר נשיב את כל הבנים לקבר ישראל, ונגלה את מקום קבורתם של חללינו אשר מקום קבורתם לא נודע”, אמר אלוף עשור לאור סגירת המעגל. ״לוחמי דור תש״ח חלמו על המדינה ולחמו על תקומתה, חלקם שורדי שואה אשר לחמו בגבורה, בקרבות עזים מול צבאות ערב על עצמאותה של מדינת ישראל״.

״קביעת קבר ללוחמים אשר מקום קבורתם לא נודע, גם 74 שנים לאחר נפילתם, היא מחויבות עמוקה ואותנטית של עם ישראל ושל צה״ל״, הוא הדגיש, ״הנובעת מרעות החוצה דורות ומחברת את הלוחמים בעבר ובהווה. היום, מדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל ממלאים חוב מוסרי בקביעת קברם של בנימין אריה אייזנברג ויצחק רובינשטיין ז״ל בקבר האחים בניצנים."

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה