עובד לדיז'ינסקי קופץ על רימון בקרב המיתלה

יאיר קליין אתר הגבורה, סרוגים, 2 בנובמבר 2021
עובד לדיז'ינסקי קופץ על רימון בקרב המיתלה


בקרב על המיתלה במבצע קדש, השליך המ"פ בגדוד 890 רימון לעבר עמדה מצרית. הרימון ניתר וחזר לעבר הלוחמים, עובד גונן בגופו על חייליו ונהרג. על מעשהו עוטר בעיטור העוז בפעם השנייה"עוד לפני שהרימון התפוצץ הבנתי ברגע אחד שעובד מציל את חיי. הוא לפת אותי בתוך גופו והסתיר אותי, כשפניו מול הרימון המתגלגל".

סיפר יגאל גרבר כיצד המ"פ שלו סגן עובד לדיז'ינסקי הציל את חייו בקרב המיתלה.

מבצע קדש, נפתח כשגדוד 890 צנח ליד המיתלה, מעבר יבשתי בין שני רכסי הרים. חיל האוויר דיווח כי המעבר ריק, אך הוא לא ידע כי שני גדודים מצריים התחפרו בכוכים. ברגע שנכנס חלק מהכוח למיצר נפתחה עליהם אש תופת מכל הכיוונים, בלי יכולת לדעת מהיכן מגיעה האש.

קרב המיתלה התנהל במשך יומיים בין כ"ו לכ"ז חשוון תשי"ז (31.10-1.11.56) עם רדת הערב בתום יום קרבות הראשון אור לכ"ז בחשוון, בו לא הצליחו הלוחמים לזהות את מקורות הירי ולעבור את מיצרי המתלה, אסף מפקד פלוגה א' עובד לדיז'ינסקי את חייליו ואמר להם: "אנו יוצאים בחסות החשיכה לפשיטה על אותן עמדות, חלקן מבוצרות וחלקן כוכים ארעיים, שמנעו את כניסת הכוחות שלנו אל תוך המעבר".

הרימון קפץ בחזרה, עובד ספג את הרסיסים

החוליה בפיקודו של עובד לדיז'ינסקי התקדמה אל הבונקר הראשי שממנו נורתה אש חזקה וממנה נהרג הסמ"פ חיים מצליח. עובד ומני מרוז זחלו אל עבר הבונקר עובד צעק למוני אני זורק רימון אל הבונקר. עובד זרק את הרימון אך הרימון פגע בקיר הבונקר וחזר אל עובד.

עובד נפצע קשה ובשארית כוחותיו כיסה בגופו על יגאל גרבר חייל נוסף שהיה במקום והציל את חייו. לאחר מותו הוענק לעובד צל"ש הרמטכ"ל שהומר לימים בעיטור העוז.

לא הייתה זו הפעם הראשונה בה הוענק לעובד עיטור העוז. שנה קודם לכן בפעולת עלי זית שליד הכנרת נתקל עובד בגדר שלא פוצצה, זחל תחתיה והרג מקלען ושני רובאים ששהו בבונקר, ובכך איפשר את החדירה למוצב וכיבושו. גם על מעשה הוענק לעובד עיטור העוז.

עובד נולד ברחובות ולאחר מכן עברה משפחתו לכפר ביל"ו. מגיל צעיר היה נמשך לעבודת-אדמה וצמוד היה לשדה ולניר, למשק ולכל הצומח והחי שבו.

ברחובות עיר הולדתו נקרא רחוב ע"ש עובד האדמה המצמיח והמציל את חיי חבריו.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה