"הבלתי אפשרי": המבצע הנועז במלחמת יום הכיפורים - והמידע שהגיע לידי האויב

קורין אלבז-אלוש אתר הגבורה, YNET, 19 ביוני 2023
צוות סוללה 474

צוות סוללה 474


מבצע פונטיאק, פשיטה מוסקת של לוחמי תותחנים וסיירת מטכ"ל בעומק מצרים, נחשב להצלחה גדולה במלחמת יום הכיפורים. כעת, לקראת עצרת התותחנים לציון 50 שנה למלחמה, חושף מפקד הסוללה שפעלה מעבר לקווי האויב: "הידיעה על המבצע דלפה למצרים, במזל גדול חזרנו הביתה בשלום"לילה שבין 10 ל-11 באוקטובר 1973, פחות משבוע לאחר שפרצה מלחמת יום הכיפורים, המריאו מבסיס רפידים בסיני שני מסוקי יסעור ועליהם 22 לוחמי תותחנים וסיירת מטכ"ל. בבטן המסוקים היו גם מספר תותחים.
המטרה: להנחית את הכוח בשטח מצרים וליצור אצל האויב כאוס, בלבול ותחושה שכוחות צה"ל נמצאים מעבר לתעלה. המבצע, שזכה לשם מבצע פונטיאק, היה אחד המבצעים הנועזים ובין הבודדים של כוחות מיוחדים בעורף האויב, שיצאו לפועל במהלך מלחמת יום הכיפורים.

כעת, כשבקרוב נציין 50 שנה למלחמה, חושף סא"ל במיל' יהונתן שמיר (72), מפקד הסוללה שביצעה את הפעולה באותו
לילה דרמטי, מידע חדש שטרם פורסם. לדבריו, הצלחת המבצע הייתה נס גדול, כיוון שהמצרים ידעו על הפעולה, ומסיבה
לא ברורה לא הכינו לכוחותינו מארב בשטח.
באותו לילה חצו המסוקים שיצאו מסיני את ים סוף, ונחתו באמצע הלילה בג'בל עתקה בשטח מצרים, מעבר לקווי האויב. לוחמי התותחנים, מסוללה ד' של גדוד 405, החלו בטיווח. הם ירו כ-90 פגזים על המפקדות של הארמייה השלישית באזור הק"מ ה-101 על ציר קהיר-סואץ, והסבו לאויב נזקים ואבדות.

"המטה הכללי החליט להפעיל כוחות מיוחדים ולהכות בעורף האויב", אמר סא"ל במיל' יהונתן שמיר. לאחר 50 דקות הוחלט על סיום המשימה והכוח הזעיק את המסוקים לפינוי, אולם טייסי המסוקים התקשו לנחות על ההר בשל תנאי מזג האוויר. דקות ארוכות חיכו 22 חיילים לחילוץ. הטייס סא"ל יובל אפרת החליט באומץ לב לבצע את משימת החילוץ במסוק אחד בלבד. על פעולתו הנועזת קיבל את עיטור המופת.

כבר למחרת התברר מדיווחי המודיעין כי הכוח השיג פגיעות טובות במטרות והמבצע הצליח. "כשחזרנו לארץ המתינו לנו אנשי ביטחון שדה בירידה מהמסוק", שיתף שמיר. "הם סיפרו לנו שידיעה על המבצע דלפה, תישאלו אותנו וניסו להבין כיצד המידע הגיע לאויב. זה היה יכול להיגמר אחרת. במזל גדול חזרנו הביתה בשלום".
מפקד המבצע היה אלוף במיל' עמוס ירון, לימים מנכ"ל משרד הביטחון. "הייתי משוכנע שאף אחד לא ידע מהמבצע", אמר. "המרחבים שם כל כך גדולים כך שגם אם הייתה לאויב ידיעה כללית, זה לא היה עוזר להם הרבה. זה היה מבצע בלתי שגרתי. זה היה כוח מעולה, כך שלא חששתי. הפינוי באמת היה בעייתי, אבל הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי".
לקראת היובל למלחמה נחשפת לראשונה גם הפקודה הראשונית של אגף מבצעים מיום 10.10.1973, לביצוע מבצע מוטס. בפקודה, תחת הכותרת "סודי ביותר" עם מספר פעולות נוספות, נכתב כי המבצע טעון אישור נוסף. המידע הדרמטי נחשף כעת לרגל עצרת התותחנים לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, שתתקיים ב-2 ביולי בבריכת הסולטן בירושלים בהשתתפות אלפי לוחמי תותחנים בעבר ובהווה.
דני כסיף, יו"ר עמותת יד לתותחן, אמר: "העצרת תצדיע ותוקיר את לוחמי התותחנים על גבורתם, אומץ ליבם ותרומתם הענקית למלחמה בכל הגזרות".

"הבלתי אפשרי": המבצע הנועז במלחמת יום הכיפורים - והמידע שהגיע לידי האויב

צוות סוללה 474, במרכז יהונתן שמיר מפקד הסוללה. צילום: אוסף פרטי של שמיר

"הבלתי אפשרי": המבצע הנועז במלחמת יום הכיפורים - והמידע שהגיע לידי האויב


צילום פקודת המבצע. צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה