מפקד השב"כ הבכיר שנפל בקרב: "אנשים בשבעה שאלו איך הוא נראה"

יוסי טרבלסי גלובס, ינואר 2024
מפקד השב"כ הבכיר שנפל בקרב: "אנשים בשבעה שאלו איך הוא נראה"


יוסי טהר ז"ל, מפקד בכיר ביחידה המבצעית של השב"כ, ירד לדרום על דעת עצמו כדי להציל לוחם שנפצע אנושות • משם הוא המשיך לקיבוץ מפלסים והיה הראשון להסתער על המחבלים, אך נורה למוות • "הוא היה אדם בלתי פגיע. קשה לעכל"יוסי טהר היה מגדלור של ביטחון. כשאנשים הצליחו לנשום בין הבדיחות המוצלחות שלו שגלגלו אותם מצחוק, הם ידעו שהם נמצאים בנוכחות אדם נחוש שמוכן לכל תרחיש בכל רגע. כמפקד בכיר ביחידה המבצעית של השב"כ יוסי תכנן מאות מבצעים בישראל ומחוצה לה וגם השתתף בהם ופיקד עליהם. רבים הגדירו אותו כעמנואל מורנו (קצין בסיירת מטכ"ל, שנהרג בסיום מלחמת לבנון השנייה) של השב"כ, שפרטים מזהים ותמונתו אסורים בפרסום גם לאחר מותו. ליאת אלמנתו שיתפה בשיחה עם גלובס כי כשחברים באו לנחם, הם ראו שאין תמונה שלו. "אנשים בשבעה שאלו אותי איך הוא נראה", אמרה.

בבוקר השבת השחורה, כשמשפחתו נכנסה לממ"ד לקול האזעקות, יוסי סימן כי עליו ללכת. כלוחם שייטת לשעבר הוא החליט לרדת לשטח, למרות שזה לא במסגרת התפקיד שלו. הוא יצא להציל לוחם שנפצע אנושות, והצליח להגיע אליו. הלוחם פונה במסוק. לאחר מכן, באמצעות מידע שהשיג מהשטח, הבין כי המחבלים בדרך לקיבוץ מפלסים - מה שגרם לו להוביל כוחות לאזור הזה, שהצליחו לעצור אותם לפני שנכנסו לקיבוץ, מעטים מול עשרות מחבלים חמושים. יוסי היה הראשון להסתער כשיצא לאיגוף מכיוון אחר, אך מצא את מותו מירי מחבלים מחוץ לקיבוץ.

זו לא הפעם הראשונה שמשפחת טהר נאלצת להתמודד עם אובדן ושכול: יוסי נקרא על שם דודו, סא"ל, קצין בכיר ביחידת צנחנים שנהרג ב־1981 בפעולה בלבנון. אחיו של יוסי, רועי ז"ל, נהרג ב־2001 בתאונת אופנוע, בעודו לוחם בחטיבת הנח"ל. יוסי ורועי, שני האחים שהיו החברים הכי טובים, קבורים זה לצד זה. גם משפחתה של ליאת, משפחת שור, מכירה מקרוב את השכול. ב־1978 נרצחו סבא וסבתא שלה בידי מחבלי פת"ח בפיגוע אוטובוס הדמים בכביש החוף.

"הוא מציל את המדינה"

יוסי וליאת מכירים מהתיכון. הם היו ביחד באותה הכיתה, התחילו לצאת ב־2001, והיו יחד למשך 23 שנה. יש להם ארבעה ילדים: זיו ועומר בנות 8, רון בת 6 ושחר בן 5. כשבישרה לילדים את החדשות הרעות, המליצו לה להגיד שיוסי היה גיבור והציל את המדינה. "בגלל התפקיד הבכיר שלו, זה היה משפט שהם שמעו כל הזמן. הוא לא הגיע לחגים, שבתות ואירועים משפחתיים, כי הוא מציל את המדינה".

בשבועות האחרונים היא מבינה שהיא צריכה להיות חזקה עבורם. "יוסי באמת היה אדם בלתי פגיע. הרגשתי איתו מוגנת לעולם, ואני לא מעכלת את זה באמת, לא מצליחה או לא רוצה. חלק מתפיסת החיים שלי היא לא להיכנס לדיכאון, אלא לבחור בחיים. אני לא אומרת שאני לא בוכה בלילות, אבל אני צריכה להתייצב בבוקר כשהילדים מתעוררים ורוצים פנקייק ושוקו".

ובכל זאת, עדיין קשה לה להסתכל קדימה. "קצת מוקדם מדי כדי לדבר על התוכניות לעתיד, אבל צריך להיות שם עבור הילדים, וזה ילווה אותנו לכל החיים. הילדים גאים שאבא שלהם גיבור, אבל הם רוצים אבא כמו של כל החברים, ולא אבא שבשמים. יש להם שאלות על אלוהים, למה הוא לא מחזיר את אבא".

"סוחף, ללא צורך במילים"

א', חברו של יוסי מהיחידה המבצעית בשב"כ, שיתף את מה שכולם ביחידה חשבו עליו: "יוסי בשבילי הוא אדם מוכשר ואהוב, רגיש ומפקד בגובה העיניים. סוחף אחריו ללא צורך במילים, משרה ביטחון על כולם, רגיש לסביבה ויודע לגשת ולהגיע לכל אחד ואחת בדרך המיוחדת שלו. כל מה שהתעסק בו עשה בצורה הכי טובה מקצועית ומדויקת שאפשר, מסוג האנשים שכשאתה נמצא בסביבתם גורמים לך לשאוף למעלה ולהיות טוב יותר".

יוסי היה האיש הכי מצחיק בעולם והדבק בין החברים, זה מה שסיפרו עליו. הוא היה האבא הכי רגיש ואוהב, הבעל הכי רומנטיקן שיש. הוא היה קשוח וחזק, אבל רגיש במיוחד. וזה מה שמיוחד בו, הוא הציל רבים, והרבה מהם לעולם לא ידעו זאת. מגדלור של ביטחון שמקווה שכולם יבכו מרוב צחוק בלי הפסקה, גם אחרי מותו.

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה