מפקד חטיבת ירושלים: אירועי גבורה לא נורמאלים, הם יתבררו בהמשך

עוזי ברוך 3 בדצמבר 2023
מפקד חטיבת ירושלים: אירועי גבורה לא נורמאלים, הם יתבררו בהמשך


מח"ט ירושלים אל"מ ניתאי עוקשי: מאסת המחבלים הכריעה את הכוחות, אבל מאז ה-8 לאוקטובר הכוחות התאוששו. כעת אין כוח שיעמוד מול צה"ל. ללוחמיו הוא ממליץ להתבונן אחורה לבארי ואז להבין בדיוק את מטרת המלחמה וחשיבותה.סמוך לגבול עזה פגשנו את אל"מ ניתאי עוקשי, מפקד חטיבת ירושלים, לשיחה על אתגרי הלחימה בה נתונים חייליו ואת השיחה עמו אנחנו פותחים בבוקר שמחת תורה, עם ההודעות הראשונות על משהו גדול וקשה שמתרחש בדרום.

עוקשי קיבל בעבר את צל"ש מפקד פיקוד הדרום על "אומץ לב, מנהיגות, תושייה, נחישות ודוגמה אישית".

על אותה שבת שמחת תורה הוא מספר, "הייתי בבית. הייתי בריצה. כל האירוע תפס אותי כשהייתי בתפילה בשמחת תורה, ומשם מתחילים לשמוע שמועות, להתחבר לטלפון ולהבין שאנחנו במלחמה. מהרגע שבו ראיתי את התמונות הראשונות הבנתי שאנחנו במלחמה". עוקשי מספר על ההודעות המהירות שהעביר למג"דים על מנת שאלה ייערכו עם אנשיהם להגעה ומציין את המהירות שבה הגיעו הכוחות שכבר ביום שלמחרת נכנסו לצפון הרצועה לפעילות מבצעית.

על השאלה כיצד יתכן שאירוע קשה כל כך יקרה במדינת ישראל של 2023, משיב עוקשי ואומר כי האירוע מותיר תחושות קשות גם לו אישית, גם לצבא וגם למדינה. "לא נערכנו לכמויות האלה של מחבלים שתקפו את העוטף, אבל היום אפשר לראות צבא חזק שמתמרן ומשמיד אויב ותשתיות בהצלחה רבה".

עוקשי סבור שקצב ההתקדמות המבצעית של צה"ל וההצלחות בהשמדת כוחות אויב ותשתיותיו מלמד על הצלחה. לטעמו היעד של מיטוט החמאס הוא יעד אפשרי ובצפון הרצועה ניתן לראות בהצלחת הצבא הוכחה לכך, וכשייכנס הצבא לדרום הדברים יקרו גם שם. "לא הופתעתי מהיכולות של החמאס, הופתענו מהכמות של הפשיטות לאורך כל הגזרה. מהיכולות האישיות שלהם לא הופתענו. לא מדובר בחיילי על. הם הגיעו בכמויות והמאסה היא שהכריעה את הכוחות שהיו כאן בסוף השבוע והחג. לצערי הם הצליחו ועשו כאן עבודה לא פשוטה שהצליחה להם, אבל אני בוחן את האירועים מהשמיני לאוקטובר ורואה שהכוחות התאוששו, נלחמו ולצערי איבדנו הרבה חברים לוחמים שכבשו בתוך 24 שעות את העוטף בחזרה".

עוד מספר עוקשי כי הכוחות האיכותיים של החמאס הגיעו ללחימה במוצבי צה"ל וגם שם המאסה הכריעה. "יש שם אירועי גבורה לא נורמאליים שעוד יתבררו של לוחמים ומפקדים שתפסו את התעסוקה המבצעית, אבל צריך לומר שאחרי שהצבא נכנס לרצועת עזה אני לא רואה כוח שיכול לעמוד מולו. הצבא מתקדם לכל מקום שהוא רוצה, משמיד תשתיות ואמל"ח והיום אין התקפות משמעותיות מול הכוחות שבפנים".

על ההתמודדות האישית שלו כאב למשפחה אומר אל"מ עוקשי כי רעייתו היא הגיבורה האמיתית שנותרה מאחור לבדה עם הילדים "מגיעה להם גאווה. אשתי נלחמת ותומכת. קשה לה ולילדים אבל אנחנו מבינים שאנחנו חלק ממשהו גדול יותר ממשפחת עוקשי הקטנה".

ללוחמיו הוא ממליץ כל העת להתבונן אחורה לבארי ואז להבין בדיוק את מטרת המלחמה וחשיבותה. "במלחמה הזו אן יש משהו שלא צריך להסביר זה הלשם מה. השבעה באוקטובר חרץ את הלב של כולנו, ואני לא צריך להסביר ללוחמים למה הם נמצאים שם. קשה להם, יש להם משפחות בבית אבל הם אמיצים נחושים וחדורי מטרה להשמיד את החמאס", הוא אומר ומקווה שיתאפשר לצבא לפעול בדרום ולהגיע לתוצאות דומות לאלה שאליהם הגיע הצבא בצפון.

כוחותיו של עוקשי אחראים על המעבר ההומניטארי המאפשר את תנועת העזתים הבלתי מעורבים דרומה ובדבריו הוא מסביר כי מדובר במשימה הכרחית על מנת לאפשר לכוחות הלוחמים לפעול באופן חופשי ולהפעיל אש באופן חופשי מבלי שיתאפשר לחמאס להפוך את האזרחים למגן אנושי. "זה חלק מערכי צה"ל ומדינת ישראל. אנחנו לא באים נגד האזרחים. אנחנו באים להשמיד מחבלים".

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה