טוראי יאיר רחלי

עיטור הגבורה
יאיר רחלי

יאיר רחלי


תיאור המעשה: ביום ה-19 בינואר 1948, במבואות שפרעם, בשעת פעולת תגמול, חיסל טור' יאיר רחלי ברימונים עמדת אויב שסיכנה את אנשינו, ואיפשר בזאת את החלצותם משדה האש. על מעשה זה הוענק לו : עיטור הגבורה ניסן תשל"ג אפריל 1973, משה דיין, שר הבטחוןטקס גיבור ישראל

יאיר רחלי מקבל את עיטור הגבורה בטקס המרת העיטורים שהתקיים ב-26 באפריל 1973 בבית הנשיא בירושלים. הזכויות שמורות ללשכת העיתונות הממשלתית שבאדיבותה הוכנסה התמונה לאתר. צילום: משה מילנר. 
טוראי יאיר רחלי
 
כתבה מהארץ 30 באפריל 2009

טוראי יאיר רחלי

כתבה מידיעות אחרונות נובמבר 2012

כתבה מאתר צה"ל דצמבר 2012


כתבה מבמחנה, יוני 2016שיחה ברשת ב' עם העיתונאי דודו דיין בתוכנית "שישי אישי" עם משה טימור - שודרה ב- 29.2.08

השיחה כוללת מידע שלא היה ידוע קודם לכן מאז מלחמת העצמאות (תשומת לבכם לחומר שלאחר ההקלטה)

שיחה ברשת ב' עם העיתונאי דודו דיין 2008 from offer drori on Vimeo.


כפי שניתן לקרוא אכן בעמוד 26 כותב רחלי "לא היה ולא נברא" אבל אין להתעלם גם מהכתוב בעמוד 25 הקודם לו. בעמוד זה מתאר רחלי את הקרב שבו השתתף וכותב: "הגענו לנקודת פיצול הכוחות. הכיתה שנועדה לפרוץ אל הבית, שאני נמניתי עמה, התפרשה, והתחלנו להתקדם במבנה חזיתי. צעדנו כפופים, כמעט זוחלים. בעודנו מתקרבים אל הבית נשטפנו בבת אחת במטר של אש וירי ממכונת ירייה ומרובים. נצמדנו לקרקע. הקליעים המשיכו לשרוק, מכוונים אלינו היטב. כנראה שהערבים יכלו לראות אותנו בבירור.
בזה אחר זה נפגעו לוחמים שלנו. שמעתי את קריאותיהם. זיהיתי את קולם.
מוכרחים למצוא מוצא, חשבתי לעצמי. לפתע שמעתי את עצמי אומר למפקד הכתה: "מוזס, אני מוכן להתקדם ולזרוק רימון". מוזס הסכים. שחררתי רימון מהחגור, שלפתי את הנצרה, התרוממתי, רצתי עשרים מטרים לעבר הבית וזרקתי את הרימון. שניות אחדות שנדמו ארוכות הרבה יותר חלפו, נשמעה התפוצצות ואני חזרתי אל חברי. האש מהבית פסקה, אבל כעבור זמן התחדשה כאילו לא אירע דבר. בינתיים קיבלנו פקודת נסיגה. נשאנו או גרררנו את פצועינו אל נקודת האיסוף....".
 
בכתב העיטור נכתב: "ביום ה-19 בינואר 1948, במבואות שפרעם, בשעת פעולת תגמול, חיסל טור' יאיר רחלי ברימונים עמדת אויב שסיכנה את אנשינו, ואיפשר בזאת את החלצותם משדה האש."
 
גם אם סיפור הגבורה כפי שתואר ע"י מפקדיו של יאיר רחלי לא היה מדוייק ואולי אף הועצם אין בכך כדי לעמעמם את מעשה הגבורה של רחלי. ממה שכתב וממה שאמר רחלי בראיון של דודו דיין אני מסיק שמעשה גבורה היה ורחלי עצמו לא חיפש לעצמו תהילה, בחייו תרם רבות למדינה גם מחוץ למעשה הגבורה הזה.
 

כתבה מ- YNET, יוני 2023

כתבת וידאו, יוני 2023 (YNET)


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה