מת "ג'יבלי הקטן", בעל עיטור עוז שנפל בשבי ירדן

יוסי מלמן הארץ 19.11.08
מת "ג'יבלי הקטן", בעל עיטור עוז שנפל בשבי ירדן - יצחק ג'יבלי נפטר - עיטור העוז - יחידה 101 - אתר הגבורה


יצחק ג'יבלי, בעל עיטור העוז ואחד מגיבורי היחידה 101, הצנחנים ופעולות התגמול, מת אתמול בן 78.יצחק ג'יבלי, בעל עיטור העוז ואחד מגיבורי היחידה 101, הצנחנים ופעולות התגמול, מת אתמול בן 78.

ג'יבלי נולד במצרים, עלה כתינוק עם הוריו וגדל במושב תל-עדשים. הוא זייף את גילו ולחם במלחמת השחרור בפלמ"ח. היה מראשוני המתגייסים ליחידת 101, בפיקודו של אריאל שרון. אחר כך הצטרף, עם חבריו ליחידה, לגדוד הצנחנים 890.

ב-1954 השתתף ג'יבלי, עם שישה מחבריו, בפעולת תגמול בכפר עזון, בין קלקיליה לשכם. הוא נפצע וכדי להקל על נסיגת חבריו, דרש מהם להשאירו ולא לפנותו.

חבריו הותירו בידיו רימון יד, לבקשתו, שבו אמור לפוצץ עצמו אם יגיעו אליו חיילים ירדנים.

בסופו של דבר נפל סמל ג'יבלי בשבי. חלפו ימים רבים עד שהתברר שהוא חי. שרון ומפקדי הגדוד תכננו תוכניות לשחררו, ולצורך זה נחטפו חיילים ירדנים, שהוחלפו בסופו של דבר בג'יבלי, חודשים לאחר שנפל בשבי.

על אומץ לבו הוא זכה ב-1973 בעיטור העוז. לאחר שחרורו מצה"ל היה חבר באגד ואחר כך עבד במוסד, וכקצין ביטחון בשגרירויות ישראל בצרפת, ארגנטינה וסינגפור.

ג'יבלי, שבשל קומתו כונה "ג'יבלי הקטן" (כדי להבדילו מבנימין ג'יבלי, ראש אמ"ן ומגיבורי "עסק הביש"), נחשב איש רעים להתרועע, בליין תל-אביבי. בשנים האחרונות עבד אצל איש העסקים יעקב נמרודי.

הוא ייקבר היום בבית העלמין ירקון. הוא היה נשוי שלוש פעמים והותיר שני בנים.

מקור הידיעה


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה