רס"ן תובל גבירצמן ז"ל

צל"ש האלוף
תובל גבירצמן

תובל גבירצמן


צל"ש האלוף מוענק לרס"ן תובל גבירצמן ז"ל על גילוי אומץ-לב, מסירות-נפש וכושר מנהיגות סיפור המעשה: רס"ן תובל גבירצמן ז"ל שימש כמפקד פלוגת טנקים במהלך מלחמת "שלום הגליל". במשך כל תקופת הלחימה הוביל את החטיבה תוך השמדת טנקי אויב רבים. בנסותו לחלץ לוחמים פצועים מנגמ"ש בוער, הקריב את חייו. במעשיו גילה אומץ לב, מסירות נפש וכושר מנהיגות. אמיר דרורי, אלוף אלוף פיקוד הצפון ניסן תשמ"ג אפריל 1983מתוך אתר יזכור
בצבא הוא החל את שירותו כמפקד טנק, ואחר-כך סיים קורס קצינים. הוא היה בעל רמה מקצועית גבוהה בנושא הטנקים, והיו לו יחסי אנוש מצויינים עם חיילים. הוא שימש מ"מ ומ"פ של פלוגה, שבזכות פיקודו נחשבה למעולה שבגדוד, והיה על הטנק הראשון שנכנס ללבנון בציר המרכזי, במלחמת שלום הגליל. 
כשסיים המח"ט שלו את תפקידו, הוא כתב לתולי מכתב פרידה, ובו דברי הערכה מיוחדים על תפקידו כמ"פ: "אתה מנהל את הפלוגה ברמה מצוינת באימונים ובתרגילים ברמה גבוהה. כפלוגה שמשימותיה להוביל את הגדוד, את החטיבה ואת הצבא כולו במבצעים ובמלחמה, אני רואה זכות מיוחדת לך כמ"פ להימנות עם חבורת הפיקוד הבכירה של החטיבה... ולי כמח"ט הייתה הזכות לפקד עליך ועל מפקדי הפלוגה וחייליה". 
ביום קרב אחד בלבנון השמידה יחידתו 20 טנקים סוריים ויצאה בלא פגע. היא נשלחה למקומות קשים במיוחד ללחימה. תולי נהרג בפגיעה ישירה, כאשר רץ תחת אש כבדה, ובידו מטפה, לעבר נגמ"ש בוער שנלכדו בו לוחמים פצועים. על גילוי אומץ לב, מסירות נפש וכושר מנהיגות, הוא זכה בצל"ש מטעם אלוף הפיקוד, אמיר דרורי. 

את השיר "טוליק" כתבה רמה סמסונוב, חברת משפחה, עוד כשהיה ילד. הוא מבוסס על מקרה אמיתי בו ישבו על חוף הים וטוליק סרב לחלוק את אשכול הענבים שלו עם ילדה אחרת, שלבסוף הלכה והותירה אותו לבד ועצוב. אושיק לוי ביצע אותו בפסטיבל שירי הילדים התשיעי. לאחר מותו של תובל, קיבל השיר משמעות מצמררת (מתוך NRG).

__________
טוליק
אושיק לוי

מילים: רמה סמסונוב
לחן: נפתלי אלטר

טוליק יושב לו בשקט בחול
יושב ומביט על הים הכחול
העיניים של טוליק שני כוכבים
ואוכל הוא בנחת אשכול ענבים.

טוליק, הי טוליק, תן לי עינב
אך טוליק שותק, כמעט נעלב
העינב הוא של טוליק כל האשכול
רק לו, לו לטוליק, מותר לאכול.

טוליק יושב לו בשקט בחול
יושב ומביט על הים הכחול
בעיניים של טוליק דמעות עגולות
כי רינה הלכה לה לבד בחולות.

הקלטת רדיו עם תולי גבירצמן לפני נפילתו, 1982

וידאו מתוך "שירים בכיכר" ערב יום הזכרון לחללי צה"ל - 27 באפריל 2009

כתבה מידיעות אחרונות, מארס 2016

כתבה מידיעות אחרונות, דצמבר 2019

תמונות מכיכר תולי בחדרה, פברואר 2020
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה